W jaki sposób można ograniczyć ryzyko na giełdzie?

dane giełdowe

W jaki sposób można ograniczyć ryzyko na giełdzie?

Konstruując portfel akcji inwestorzy zawsze chcieliby zachować najlepszy stosunek ryzyka do zysków. W pewnym sensie ta zależność jest wprost proporcjonalna. Im większe zysków można oczekiwać, tym większa powinna być stopa ryzyka. Zgodnie z teorią Harry’ego Markowitza istnieje sposób na lepsze zabezpieczenie aktywów. Mówi ona o tym, że można tak połączyć portfel ryzykownych aktywów, żeby całość była mniej ryzykowna niż każde aktywo osobno. Czy “modern portfolio theory” sprawdza się w praktyce?

Zapewnienie dywersyfikacji

Celem MPT nie jest maksymalizacja zysków, tylko minimalizacja ryzyka portfela przy zachowaniu określonego poziomu zysków. Tak mówi teoria, a jak wiadomo w realnym życiu wygląda nieco inaczej. Jednocześnie zastosowanie dywersyfikacji geograficznej pozwala obniżyć ryzyko portfela aż o 25%! I to przy podniesieniu wyników. Dotyczy to zarówno mieszanie akcji rynków rozwiniętych z akcjami krajów rynków rozwijających się. Takich kategorii może być nawet kilkanaście. Jedynym pytaniem jest to o granicę dywersyfikacji oraz o ryzyko dotyczące wszystkich akcji.

Ryzyko systemowe

Określa się nim ryzyko dotyczące wszystkich akcji, bez względu na charakter tych udziałów. Skrajnym przykładem takiego ryzyka może być ogólnoświatowy konflikt, który zmiecie cały rynek akcji z powierzchni ziemi. Podobnymi czynnikami mogą być podatki, wyższe stopy procentowe lub inne nieznane parametry. Przykładem może być wprowadzenie podatków od transakcji kapitałowych, które jest rozważane w USA i Unii Europejskiej. Receptą na ryzyko systemowe jest wzbogacenie portfela akcji o inne aktywa – złoto, obligacje, REIT-y czy waluty.

Gdzie można skompletować akcje do portfela?

Zbudowanie odpowiednio zdywersyfikowanego portfela akcji może być trudne bez szerokiego dostępu do rynków finansowych. Jeśli inwestor chce wykorzystać jak największe możliwości, to powinien skorzystać z oferty brokerów. Akcje polskich i niektórych zagranicznych podmiotów można dostać u większości maklerów. Przed założeniem konta brokerskiego warto porównać koszty prowizji i dostępne narzędzia analityczne. Profesjonalni brokerzy prowadzą handel akcjami, etf-ami oraz kontraktami terminowymi – sprawdź także warunki współpracy i benefity dla aktywnych inwestorów.

Jakie znaczenie ma korelacja pomiędzy aktywami?

Pozostaje kwestia określenia najlepszej ilości pozycji w portfelu. Według wielu analityków 20-30 pozycji w portfelu jest optymalna do utrzymania ryzyka w ryzach. Istnieje tylko jeden czynnik, który decyduje o bezpieczeństwie tego portfela. Jest to korelacja pomiędzy aktywami. W przypadku niskiej korelacji występuje niższe ryzyko, że portfel odczuje skutki wystąpienia “czarnego łabędzia”.

1 myśl na “W jaki sposób można ograniczyć ryzyko na giełdzie?”

  1. W jaki sposób ograniczyć ryzyko na giełdzie? Nie inwestować. Każdy inwestor wie, że giełda kojarzy się z ryzykiem. Można obserwować wykresy, siedzieć na forach i korzystać krótkoterminowo z baniek spekulacyjnych, ale nie da się inwestować tak, żeby nigdy niczego nie wtopić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *