Transport morski czy lotniczy? Dla jakich towarów przeznaczony jest transport morski, a dla jakich lotniczy?

Kontener na wodzie

Transport morski i lotniczy to alternatywa dla przewożenia towarów w tradycyjny sposób, drogą lądową. Zarówno jedna, jak i druga metoda przeznaczona jest do transportowania innych towarów, obie jednak mają swoje wady i zalety. Jaki rodzaj transportu więc wybrać – morski czy lotniczy?

Jak wybrać rodzaj transportu?

Wybór rodzaju transportu uzależniony jest w znacznej mierze od tego, jakie towary będą przewożone. Nie bez znaczenia jest również lokalizacja, warunki przewozu i czas dostawy. Warto zapoznać się z poszczególnymi rodzajami przewozu, by sprawdzić, który będzie odpowiedni, transport morski oraz lotniczy (ich zalety) opisuje strona firmy Fracht, która realizuje takie usługi. Kiedy więc lepiej zdecydować się na przewóz towarów drogą morską, a kiedy lotniczą?

Transport morski – kiedy się sprawdza?

Transport morski pozwala na przewożenie ciężkich i dużych ładunków. Daje on spore możliwości, jeśli chodzi o zróżnicowanie towarów. Drogą morską można transportować niemal wszystko, byle nie były to produkty o krótkim terminie przydatności. Możliwe jest zapewnienie odpowiednich zabezpieczeń towarów, a nawet transport w określonych warunkach temperaturowych.

Transport drogą morską odbywa się między portami. Za opłaty związane z transportem do portu, załadunkiem i odprawą celną, odpowiada dostawca. Do tego dochodzi jeszcze ubezpieczenie towaru. Po przyjęciu przesyłki na statku klient otrzymuje morski list przewozowy i w tym momencie odpowiedzialność za transport przechodzi już na importera.

Jakie są koszty transportu morskiego?

Koszt transportu morskiego uzależniony jest od wielu czynników. Wpływ na cenę ma m.in. wielkość przesyłki, port, w którym jest nadawany i wyładowany towar, odprawa celna czy ubezpieczenie. Zazwyczaj nadawanie niewielkich paczek drogą morską jest nieopłacalne, więcej może wynieść ich transport niż warte są same przesyłki. Transport morski sprawdza się w przewożeniu większych ilości produktów o różnych wymiarach i ciężarach.

Transport lotniczy – co warto wiedzieć?

Transport lotniczy głównie przeznaczony jest do ładunków drobnicowych. Możliwe jest także przewożenie produktów o dużej wartości, towarów niebezpiecznych, szybko psujących się, ale też ciężkich i ponadgabarytowych. Nie oznacza to jednak, że nie są wprowadzane ograniczenia co do rozmiarów takich przesyłek. Palety z towarami w samolotach nie mogą być cięższe niż 4,5 t, a wymiary nie mogą przekroczyć 300/230/158 cm. A co na pewno nie może być transportowane drogą lotniczą? Produkty, które nie są odporne na zmiany ciśnienia, wibracje i turbulencje.

Transport lotniczy ma jedną podstawową zaletę. Czas. Towary przesyłane drogą lotniczą dotrą szybko pod wskazane miejsce. Ten rodzaj transportu jest więc wybierany wtedy, kiedy to czas odgrywa główną rolę, a produkty mają np. krótki termin przydatności. To oczywiście wiąże się z większymi kosztami. W porównaniu do transportu morskiego ten jest droższy, ale w niektórych przypadkach wręcz konieczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *