Rekuperacja w domu — co trzeba wiedzieć przed instalacją?

Budynek domu

W ciągu ostatnich kilku lat bardzo wiele mówiło się na temat rekuperacji, jako formie energooszczędnej wentylacji. Coraz częściej staje się ona standardem w nowoczesnym budownictwie, ale mimo to wielu ludzi wciąż zastanawia się, czy jej instalacja jest dobrym rozwiązaniem. Co warto wiedzieć o rekuperacji? Czym jest?

Czym jest rekuperacja?

Jedną z najważniejszych instalacji w domu, uważa się tę odpowiedzialną za właściwą wentylację pomieszczeń. Sposobów na dostarczanie świeżego powietrza z zewnątrz oraz wyciągania z wewnątrz zanieczyszczeń jest kilka, a wśród nich znajduje się także rekuperacja. Uznawana jest za jedną z bardziej ekologicznych instalacji, jako że zalicza się do mechanicznego odzyskiwania ciepła za pomocą specjalnej maszyny, która kontroluje ruch powietrza. Usuwa ona zanieczyszczenia, jednocześnie wyciąga ciepło z nagrzanego, ale brudnego powietrza i przekazuje je dalej. Jest to zastępstwo dla tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej.

Jak instaluje się rekuperację?

Rekuperacja w domu jest możliwa z pomocą specjalnych urządzeń (www.eco-team.pl), zwanych inaczej rekuperatorami. Jest to swoiste serce całej instalacji, ponieważ to poprzez nie dochodzi do wymiany powietrza z brudnego na czyste, a także odzyskiwanie ciepła. Instalowany jest najczęściej w nowym budownictwie, zazwyczaj na poddaszu nieużytkowym, w garażu, kotłowni, albo jakimkolwiek innym pomieszczeniu gospodarczym. Ważne jest jedynie to, by jego umieszczenie nie było zbyt bliskie pomieszczeń użytkowych typu sypialnie, jako że wentylator urządzenia generuje pewien poziom hałasu.

Kiedy zainstalować rekuperację?

W przypadku rekuperacji, mamy do czynienia z systemem, który montowany jest przeważnie w nowym budownictwie i co ważne, powinno się o nim pomyśleć jeszcze na etapie budowy domu. Pozwoli to oczywiście na pewne oszczędności, ponieważ jednocześnie należy zrezygnować z budowy kominów powietrznych. Rekuperację można też zainstalować w budynkach starszych, jednakże będzie się to wiązało z wyższymi kosztami związanymi z przebudową oraz niedogodnościami wynikającymi z czasu trwania prac nad instalacją. Co ważne, taką instalację zawsze powinno się uwzględniać w projektach! Rodzaj i sposób instalacji powinno się dokładnie przedyskutować z projektantem.

Ile kosztuje rekuperacja?

Cena za zainstalowanie rekuperacji w budynku będzie zależała od kilku czynników. Wymienia się tutaj między innymi metraż domu, ilość i rodzaj zanieczyszczeń, rodzaju samego rekuperatora, rodzaju instalacji, a także innych dodatkowych opcji, jak choćby zainstalowanie gruntowego wymiennika ciepła, jednostki chłodzącej, urządzeń jonizujących, a także od rodzaju sterowania. Zazwyczaj są to koszty od 15 tys. zł w górę i są nieco wyższe niż w przypadku tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej.

Czy z rekuperacją można zaoszczędzić?

Koszt zakupu i instalacji rekuperacji jest wyższy niż w tradycyjnej wentylacji, ale dużym plusem jest mniejsze zużycie energii. Największą zaletą jest przede wszystkim fakt, że dzięki posiadaniu wentylacji mechanicznej wiele oszczędza się na ogrzewaniu. Widać to potem doskonale na rachunkach, a przy okazji można cieszyć się zawsze świeżym, filtrowanym i czystym powietrzem w domu, niezależnie od pory roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *