Ranking najbogatszych krajów świata

  • by
Hong Kong panorama

Ranking najbogatszych krajów świata oparty jest na PKB. To właśnie ten wskaźnik (parytet siły nabywczej) brany jest pod uwagę w ocenie dobrobytu poszczególnych państw. Lista najbogatszych krajów świata opiera się na raporcie, który został opublikowany przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Które państwo jest więc najbogatsze?

1. Chiny

Pierwsze miejsce w rankingu najbogatszych państw świata zajmują Chiny. PKB tego kraju w 2017 roku wyniosło przeszło 23 mln dolarów międzynarodowych. W porównaniu do poprzednich lat jest to spory wzrost. Jeszcze w 2019 roku wskaźnik PKB w Chinach wynosił ponad 12 mln.

2. USA

Na drugim miejscu są Stany Zjednoczone z wynikiem ponad 19 mln dolarów międzynarodowych. USA również odnotowały wzrost w porównaniu do poprzednich badań, nie był on jednak tak spektakularny, jak w przypadku Chin.

3. Indie

Miejsce trzecie, co może wiele osób zdziwić, należy do Indii. Kolejny raz okazuje się, że jest to kraj kontrastów. PKB Indii wynosi ponad 9 mln dolarów międzynarodowych. Od 2010 roku to niemal dwukrotny wzrost.

4. Rosja

Czwarte miejsce zajmuje Rosja z wynikiem ponad 5 mln dolarów międzynarodowych. To jeden z krajów, gdzie wzrost PKB był na podobnym poziomie od lat i delikatnie zmieniał się na plus.

5. Niemcy

W pierwszej piątce znalazły się również Niemcy. Nasz zachodni sąsiad może się pochwalić PKB w wysokości przeszło 4 mln dolarów międzynarodowych. W kraju tym podobnie jak w Rosji stopniowo zwiększał się wskaźnik PKB.

6. Japonia

Na miejscu szóstym uplasowała się Japonia. Jej wskaźnik PKB jest minimalnie mniejszy niż Niemiec, wynosi nieco powyżej 4 mln dolarów międzynarodowych. Japonia to kraj, w którym widoczny jest umiarkowany wzrost PKB.

7. Indonezja

Siódme miejsce należy do Indonezji. Jest to największy kraj wyspiarski między Oceanem Spokojnym a Indyjskim. PKB Indonezji w przeliczeniu na dolary międzynarodowe wynosi ponad 3.

8. Brazylia

Nieznacznie mniej niż w przypadku Indonezji, wynosi wskaźnik PKB w Brazylii. W porównaniu do poprzednich analiz jest on jednak większy. W 2017 roku PKB szacowane było na ponad 3,2 mln dolarów międzynarodowych, w 2010 roku natomiast wynosiło ono 2,8.

9. Wielka Brytania

Na miejscu 9 uplasowała się Wielka Brytania z wynikiem PKB 2,9 mln dolarów międzynarodowych.

10. Francja

Pierwszą dziesiątkę najbogatszych krajów świata pod względem parytetu siły nabywczej zajmuje Francja z wynikiem 2,8 mln dolarów międzynarodowych.

Które miejsce zajmuje Polska w rankingu?

W rankingu oceniającym parytet siły nabywczej Polska zajmuje 23 miejsce z wynikiem 1,1 mln dolarów międzynarodowych. Chociaż nie jest to czołówka, warto wspomnieć, że za nami w rankingu są takie kraje jak Holandia, Belgia, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Norwegia czy Katar. Na 190 krajów uzyskaliśmy więc bardzo dobry wynik.

Ranking krajów wg PKB per capita

Nieco inaczej wygląda lista najbogatszych krajów pod względem PKB nominalnego per capita wyrażanego w dolarach amerykańskich. Zgodnie z tym rankingiem w czołówce znajduje się Luksemburg, Szwajcaria, Norwegia, Irlandia, Islandia, Katar, Singapur, USA, Dania i Australia. Polska zajmuje natomiast 56 miejsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *