Przemysł w Polsce – jaka branża przemysłowa w Polsce najlepiej się rozwija?

komin fabryczny

Jaki przemysł w Polsce najlepiej się rozwija? Sytuacja stale się zmienia, trudno więc wskazać jedną gałąź. Można jednak wymienić kilka najszybciej rozwijających się w kraju rodzajów przemysłu.

Jak rozwijał się przemysł w Polsce?

Od XIX wieku do rozpoczęcia I wojny światowej na terytorium Polski różnicowały się gałęzie przemysłowe w sposób, który wypływał z podziału kraju między zaborców. W zaborze pruskim przemysł rozwijał się najlepiej, o czym świadczyło powstanie okręgów przemysłowych takich jak górnośląski, rybnicki, sudecki, wrocławski i zielonogórski. Gorzej sytuacja przedstawiała się w zaborze rosyjskim, choć rozwinęły się tu okręgi przemysłowe warszawski, łódzki i dąbrowski, najgorzej zaś przemysł prosperował na ziemiach zaboru austriackiego.

Okres dwudziestolecia międzywojennego przyniósł w sobie duże inwestycje przemysłowe. To w tym czasie powstał Centralny Okręg Przemysłowy. Wtedy też powstał port w Gdyni, który umożliwił rozwój przemysłu stoczniowego na większą skalę. W fazie gospodarki socjalistycznej intensywnie rozwijał się przemysł ciężki. Zbudowano Nową Hutę w Krakowie, huty w Częstochowie, zakłady azotowe w Puławach i siarkowe w Zagłębiu Tarnobrzeskim.

W fazie restrukturyzacji przemysłu, zapoczątkowanej w 1989 roku, wprowadzono nowe technologie przemysłowe i sprywatyzowano wiele zakładów. Na polski rynek zaczął napływać zagraniczny kapitał. Przemysł ciężki zaczął tracić na znaczeniu, natomiast intensywniej zaczął się rozwijać przemysł lekki i elektromaszynowy.

Jakie branże przemysłowe są w Polsce najlepiej rozwinięte?

W Polsce dobrze rozwinięty jest przemysł chemiczny, zarówno w jego odmianie organicznej jak i nieorganicznej. Już od zakończenia II wojny światowej można zauważyć w naszym kraju szybki rozwój tej gałęzi przemysłu. Szczególnie rozwinięta jest petrochemia w Płocku, Gdańsku, Czechowicach-Dziedzicach, Jaśle i Jedliczach, natomiast w miejscowościach takich jak Police, Tarnów, Kędzierzyn-Koźle, Oświęcim i Puławy dobrze ma się produkcja nawozów sztucznych. Tworzywa sztuczne to domena Łodzi, Torunia, Gorzowa Wielkopolskiego i Tomaszowa Mazowieckiego. Oprócz tego przemysł farmaceutyczny także nie słabuje.

Polska ma się czym pochwalić także w kwestii przemysłu maszynowego. W Warszawie i Pruszkowie pełną parą idzie produkcja obrabiarek. W Zduńskiej Woli, Świebodzicach, Wałbrzychu, Kamiennej Górze i Kaliszu produkuje się maszyny włókiennicze, a rolnicze w Brzegu, Strzelcach Opolskich, Płocku, Kutnie i Lublinie. Dobrze radzi sobie też przemysł elektrotechniczny, którego ośrodki znajdują się w Warszawie, Milanówku i Piasecznie.

W Polsce dobrze rozwinięty jest także przemysł lekki i to już od początków XIX wieku. W okręgu łódzkim i podsudeckim mieszczą się centra przemysłu bawełnianego, a Bielsko-Biała to największy ośrodek przemysłu wełnianego.

Do ważniejszych gałęzi przemysłu przetwórczego należy przemysł metalurgiczny. W Polsce reprezentowany jest zwłaszcza przez hutnictwo żelaza, wdrażane od połowy XIX wieku, a obecnie zlokalizowane przede wszystkim w obrębie Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, a także w Warszawie, Krakowie, Częstochowie, Stalowej Woli i Ostrowcu świętokrzyskim. W kraju działają też huty produkujące miedź, cynk i ołów.

Jeśli chodzi o przemysł mineralny, to w Polsce dobrze rozwija się przemysł cementowy. Na południu kraju natomiast eksploatowane są surowce skalne takie jak granity, marmury, dolomity, wapienie, porfiry i melafiry.

Przemysł paliwowo-energetyczny też nie ma się źle. Szczególnie mocno rozwinęła się eksploatacja zasobów węgla kamiennego, koncentrująca się oczywiście przede wszystkim w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym, ale nie tylko. Rozwój tej gałęzi odbywa się też dzięki Zagłębiu Dolnośląskiemu i Lubelskiemu Zagłębiu Węglowemu. Natomiast w Bełchatowie, Bogatyni, Koninie i Turku eksploatowane są zasoby węgla brunatnego.

W Polsce rozwinięty jest też przemysł spożywczy. Nie zaniedbuje się żadnego jego rodzaju, ale prym wiodą przemysł mięsny, mleczarski, cukrowniczy, gorzelniano-spirytusowy i tytoniowy oraz rybny na Wybrzeżu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *