Prowadzenie prac budowlanych, zwłaszcza dużych obiektów bądź na niekorzystnym terenie, wymaga od pracowników wykorzystania różnorodnych metod pozwalających na bezpieczne i trwałe posadowienie budynku. Często stosownymi rozwiązaniami są kolumny żwirowe oraz betonowo-żwirowe. Sprawdź koniecznie, jak wykorzystuje się je w budownictwie.
- Czym są kolumny żwirowe?
- Jakie jest zastosowanie kolumn żwirowych?
- Jakie są zalety kolumn żwirowych?
Czym są kolumny żwirowe?
Kolumny żwirowe to rozwiązanie stosowane w budownictwie w celu wzmocnienia podłoża gruntowego przeznaczonego pod budowę. Jest możliwe do zastosowania w gruntach spoistych oraz niespoistych. W celu zwiększenia nośności takich powierzchni wykonuje się w nich przy użyciu wibratora wgłębnego kolumny z kruszywa. Pierwszym etapem budowania kolumn żwirowych „na mokro” jest zagłębienie w podłoże wibratora – możliwe jest to dzięki jego wibracjom, ciężarowi oraz strumieniowi wody wydobywającemu się z jego końcówki. Następnie do leja wpuszczane jest kruszywo przy jednoczesnym podnoszeniu i opuszczaniu maszyny w celu zagęszczenia żwirku. Kolumna musi sięgać powierzchni gruntu, by moc uznać ją za skończoną. Gdy buduje się ją bez użycia wody, po wydrążeniu otworu, materiał sypany jest do otworu przez rurę zasilającą będąca częścią wibratora. Technologia kolumn żwirowych została opracowana przez założyciela firmy Keller – Johanna Kellera i przez lata została wykorzystana tysiące razy. Istotne jest, aby przedsiębiorstwo wykonujące kolumny żwirowe korzystało z najnowszych maszyn. Dzięki nim możliwe jest zarządzanie pracami nad budową wzmocnień w czasie rzeczywistym oraz kontrola poprawności wykonywanych działań. Kolumny muszą być wykonane zgodnie ze specyfikacją określoną w projekcie.
Jakie jest zastosowanie kolumn żwirowych?
W jasny sposób kolumny żwirowe, ich zastosowanie opisuje firma Keller na swojej stronie internetowej. Wśród możliwości wykorzystania tego rozwiązania wskazano m.in. na:
- ograniczenie osiadania gruntu,
- ograniczenie możliwości jego upłynnienia,
- zwiększenie nośności fundamentów,
- zmniejszenie głębokości posadowienia,
- wzrost sztywności podłoża oraz jego wytrzymałości na ścinanie,
- zwiększenie stateczności zboczy,
- zapobieganie negatywnym skutkom trzęsień ziemi na obszarach zagrożonych nimi,
- zagęszczenie piasków i rekultywacja gruntów.
Jak wspomnieliśmy wcześniej, rozwiązanie to może być stosowne pod fundamenty obiektów kubaturowych wszelkiego rodzaju, czyli tzw. nieruchomości, a także posadzek budowli przemysłowych oraz nasypów – kolejowych czy drogowych.
Jakie są zalety kolumn żwirowych?
Kolumny żwirowe są często stosowaną metodą pozwalająca na zagęszczenie gruntów. Wynika to z wielu zalet takiego rozwiązania. Pierwszą z nich jest ich uniwersalność. Metodę tę można dostosować do warunków geotechnicznych oraz wymagań stawianych względem fundamentów określonej budowli. Warto zwrócić uwagę, że kolumny żwirowe można zastosować na każdej głębokości. Dodatkowo jest to tanie oraz szybkie w realizacji rozwiązanie. Warto także zwrócić uwagę na przyjazność dla środowiska, niewielki urobek oraz niskie hałas i drgania generowane podczas przeprowadzania prac budowlanych – można dokonywać ich w pobliżu innych budynków mieszkalnych, użytkowych czy terenów zielonych.