Gdzie stosuje się spawanie laserowe?

spawanie laserowe

Aktualnie w wielu gałęziach przemysłu stosowane są coraz nowocześniejsze technologie, które pozwalają na przeprowadzenie niezbędnych prac szybciej i dokładniej. Jednym z często podejmowanych działań jest spawanie laserowe. Na czym polega? Gdzie się je stosuje? Jakie korzyści daje jego wykorzystanie? Wyjaśniamy!

Na czym polega spawanie laserowe?

Spawanie laserowe należy do grupy najnowocześniejszych rozwiązań w zakresie łączenia ze sobą elementów metalowych. Może stanowić konkurencję nawet dla tak zaawansowanych procesów, jak spawanie elektronowe. Polega na łączeniu elementów poprzez stapianie obszaru styku wiązką promieni laserowych. Przeprowadzane jest w osłonie gazu obojętnego lub powietrza. Może odbywać się na kilka sposobów: poprzez tworzenie jeziorka spawalniczego bądź z pełnym przetopieniem złącza w jednym przejściu albo wielowarstwowo, a także z materiałem dodatkowym lub bez niego. Spawanie laserowe staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem, dlatego znaleźć można je w ofercie licznych firm związanych z CNC, np. valortti.com.

Gdzie stosuje się spawanie laserowe?

Spawanie laserowe to bardzo uniwersalne metoda, która ma szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Możliwe jest łączenie ze sobą stali wszelkiego rodzaju, metali aktywnych chemicznie, trudnotopliwych, a także aluminium oraz tytanu. Doskonale sprawdza się do cienkiej stali. Przedsiębiorcy, z jakich branż korzystają z usługi spawania laserowego? Wśród nich warto wyróżnić gałęzie takie jak:

  • elektroniczna,
  • fotowoltaiczna,
  • kolejowa,
  • kosmiczna,
  • lotnicza,
  • medyczna,
  • motoryzacyjna,
  • obronna,
  • RTV i AGD,
  • sanitarna
  • stoczniowa.

Jakie zalety ma spawanie laserowe?

Wspomnieliśmy wcześniej o tym, że spawanie laserowe to bardzo uniwersalna metoda łączenia ze sobą metalowych elementów. Warto pamiętać nie tylko o szerokiej gamie metali, które mogą brać udział w tym procesie, ale także o fakcie, że za jego pomocą połączyć można elementy o zróżnicowanych kształtach we wszystkich pozycjach spawania. Dzięki temu jest to niezwykle wydajny proces. Wpływ na szybkość przeprowadzania prac ma także możliwość automatyzacji spawania laserowego, przez co czas wykonania łączeń jest stosunkowo szybki. Sprawy wykonane dzięki niemu są bardzo precyzyjne, spoina jest estetyczna, nie ma konieczności dalszej obróbki elementów. Dodatkowo dzięki zastosowaniu lasera zmniejsza się ryzyko odkształcenia materiału.

Spawanie laserowe to możliwość łączenia ze sobą elementów za pomocą wiązki lasera, którego zastosowanie niesie wiele zalet. To właśnie z tego powodu staje się coraz popularniejsze w różnych branżach. Należy jednak zaznaczyć, że jego cena jest stosunkowo wysoka. Nie ma także nieograniczonych możliwości wykonywania łączeń — zbyt grube blachy nie mogą zostać spawane laserowo. Warto wziąć to pod uwagę, decydując się na skorzystanie z usług firm z branży CNC, które mają spawanie tą metodą w swojej ofercie.

1 myśl na “Gdzie stosuje się spawanie laserowe?”

  1. Wiedziałem, że spawanie laserowe wykorzystuje się w fotowoltaice i elektronice, ale nie podejrzewałem, że używają tego też przemyśle kosmicznym! Chociaż może to i wygodniejsze rozwiązanie niż zwykły MIG czy TIG

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *