Fotowoltaika – co to jest i czy się opłaca?

  • by
panele słoneczne na dachu

Czy fotowoltaika to dobre i opłacalne rozwiązanie? Na czym w ogóle polega i z jakimi kosztami trzeba się liczyć?

Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika jest to nazwa procesu pozwalającego pozyskiwać energię elektryczną ze słońca. Odbywa się to za pomocą paneli słonecznych, krzemowych płyt, które rozmieszcza się na dowolnej powierzchni (najczęściej są to dachy budynków), by przez cały rok produkować prąd ze światła słonecznego.

Jest to możliwe dzięki zjawisku noszącemu nazwę efektu fotowoltaicznego. Polega ono na tym, że w półprzewodniku powstaje elektromotoryczna siła. Krzem, z którego zrobione są panele, przechwytuje fotony, najmniejsze cząstki światła, i wprawia w ruch elektrony, na skutek czego w ogniwach fotowoltaicznych, z których składają się panele, energia słoneczna zostaje zamieniona na prąd stały. By móc go wykorzystać, potrzebny jest inwerter solarny, czyli falownik, który przekształca go w prąd zmienny, którego parametry są zgodne z parametrami sieci publicznej.

Panele fotowoltaiczne montuje się w ten sposób, aby były skierowane na południe. Takie ustawienie umożliwia im przechwytywanie możliwie największej dawki promieni słonecznych. Oczywiście nie mogą być ustawione w zaciemnionym miejscu.

Czy fotowoltaika się opłaca?

Rzecz jasna samo zamontowanie instalacji fotowoltaicznej wiąże się z kosztami. Te mogą być bardzo różne, w zależności od jakości i rodzaju paneli (czy będą mono- czy polikrystaliczne), marki i jakości inwertera oraz poziomu skomplikowania montażu. Wydatek dla przeciętnej rodziny może wynieść około 18 tys. – 25 tys. zł.

Korzyści płynące z zastosowania fotowoltaiki są jednak nie do przecenienia. Owszem, trzeba się wykosztować przy montażu instalacji, ale od tego momentu znika konieczność opłat za prąd. Dopóki ktoś nie wpadnie na pomysł wprowadzenia podatku od promieni słonecznych, możemy czerpać energię ze słońca całkowicie za darmo.

Więc choć koszty montażu mogą być znaczne, to kiedy już się zwrócą, korzystanie z energii słonecznej będzie stanowiło czysty zysk. Wprawdzie zwrot poniesionych kosztów może dość długo potrwać, ale i sama instalacja fotowoltaiczna to inwestycja na lata – raz zamontowane panele będą służyć przez ponad 25 lat bez potrzeby wymiany.

Jakie jeszcze są zalety fotowoltaiki?

Kolejną zaletą jest to, że taki sposób pozyskiwania prądu jest przyjazny dla środowiska. Energia słoneczna jest przecież czymś całkowicie naturalnym, korzystanie z niej w żadnym stopniu nie wpływa na przyrodę. Cóż to za alternatywa dla kopcących dymem elektrowni. Zachęcająca jest też niewątpliwie bezobsługowość instalacji fotowoltaicznej – jej działanie jest automatyczne. Użytkownik nie musi nic robić ani wymieniać żadnych elementów.

Jak działają sieciowe instalacje fotowoltaiczne?

Instalacja fotowoltaiczna zintegrowana z siecią publiczną umożliwia nie tylko bieżące korzystanie z wyprodukowanej przez ogniwa energii, ale także przesyłanie jej nadwyżek do sieci publicznej. Wytwarzana przez instalację fotowoltaiczną energia ma nieco większe napięcie niż ta pochodząca z sieci publicznej. Z tego względu prąd z systemu fotowoltaicznego zużywany jest w pierwszej kolejności. Jego nadmiar jest przesyłany do sieci przez licznik dwukierunkowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *