Czy opłaca się sprowadzać auta z Dubaju?

Luksusowy samochód na parkingu w Dubaju

Wiele słyszy się o tym, że opłaca się sprowadzać auta ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jednak ile jest w tym prawdy? Czy sprowadzanie aut z Dubaju naprawdę jest takie tanie? Postanowiliśmy to sprawdzić. W poniższym artykule dowiecie się, ile kosztuje sprowadzenie samochodu z ZEA.

Ile kosztują auta z Dubaju?

Sprowadzanie aut stało się bardzo popularne ze względu na cenę. W ZEA często można spotkać luksusowe auta sportowe, to właśnie one najczęściej są sprowadzane. Nowe Mitsubishi Pajero można sprowadzić z Dubaju za około 150 tysięcy złotych! W Polsce za ten sam model zapłacilibyśmy o wiele więcej. Niewielkim nakładem finansowym można importować z Dubaju auta luksusowe po kolizji, które nawet po naprawie, będą kosztowały ułamek swojej wartości.

Koszty związane ze sprowadzeniem auta z ZEA

Najdroższy wychodzi oczywiście transport, który może wahać się od 12 do 20 tysięcy złotych za fracht morski, należy doliczyć do tego opłaty celne, portowe i transport pod wskazany adres do Polski. Następnie trzeba zapłacić VAT, niektórzy decydują się na transport samochodu z Dubaju do Niemiec, gdzie stawka wynosi 19%. Jeśli jednak chcemy auto przetransportować do portu w Gdyni, musimy zapłacić 23% VAT-u. Opłaty celne wynoszą zaś około 10% wartości zakupionego pojazdu. Dodatkowo trzeba będzie zapłacić akcyzę za samochód, która jest różna w zależności od rodzaju silnika i jego pojemności. To tyle jeśli chodzi o koszta związane typowo z transportem. Do dalszych kosztów należy doliczyć naprawę samochodu, jeśli kupiliśmy samochód powypadkowy, czy inne modyfikacje techniczne, ponieważ jesteśmy zobowiązani do przystosowania samochodu do europejskich standardów homologacji. Możliwa jest więc wymiana świateł mijania, świateł przeciwmgielnych, tylnych kierunkowskazów i wymiana prędkościomierza. Pozostaje nam już tylko rejestracja samochodu, tutaj będziemy potrzebowali skorzystać z usług tłumacza, który przełoży dokumenty. I na sam koniec, najważniejsze, czyli ubezpieczenie samochodu z Dubaju.

Czy opłaca się sprowadzać auta z Dubaju?

Nasza odpowiedź może was niestety nie zadowolić, ponieważ… To zależy. Zdecydowanie opłaca się kupować auta luksusowe, gdyż w ogólnym rozrachunku, łącznie z kosztami transportu, jesteśmy w stanie zaoszczędzić kilkadziesiąt tysięcy złotych. Nie opłaca się jednak sprowadzać aut z niższej półki i powypadkowych. Ponieważ jeśli dołożymy do tego koszt transportu i naprawy, cena będzie podobna do tej, którą mamy w Polsce. Oszczędność działa tutaj tylko w przypadku aut luksusowych, koszty transportowe są wtedy tak naprawdę kroplą w morzu wartości ceny samochodu z ZEA. Jedynym problemem tak naprawdę, może być logistyka, jeśli zdecydujemy się na sprowadzenie auta z Dubaju samodzielnie.

Jednak zachęcamy do skorzystania z usług profesjonalnego importera, ponieważ jest to łatwiejsze i bezpieczniejsze, a kwota, którą przeznaczymy na import, będzie nieznacznie wyższa. Należy pamiętać, że jednak oszczędziliśmy kilkadziesiąt tysięcy złotych na kupnie. Kilka tysięcy dla importera nie powinno stanowić dla nas problemu.

2 myśli na “Czy opłaca się sprowadzać auta z Dubaju?”

  1. Jak dla mnie sprowadzanie auta z Dubaju jest zbyt ryzykowne. Zbyt dużo rzeczy może wysypać się po drodze i ani pieniędzy, ani samochodu. Na co to komu?

  2. Jak to się dzieje, że w Dubaju leży tyle niechcianych luksusowych aut… są całe pustynie porzuconych aut… czemu nikt tego nie zbiera 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *