5 pomysłów, jak oszczędzać energię

Leżąca na podłodze wypalona żarówka

Opłaty za energię elektryczną są jednymi z podstawowych, jakie każda rodzina reguluje każdego miesiąca. Przy nierozsądnym gospodarowaniu, opłaty za prąd mogą być zdecydowanie za wysokie i osiągać sumę nawet kilkuset złotych. Istnieją jednak skuteczne sposoby, dzięki którym można znacząco obniżyć koszty zużytej energii. W tym artykule doradzimy, jak w prosty sposób oszczędzać energię elektryczną dzięki kilku wprowadzonym zmianom.

  1. Oszczędzanie energii – wyłączaj z kontaktu nieużywane urządzenia elektryczne
  2. Oszczędzanie energii – zmień żarówki na energooszczędne
  3. Oszczędzanie energii – używaj światła naturalnego
  4. Oszczędzanie energii – wprowadź komputer w stan uśpienia
  5. Oszczędzanie energii – zmiana dostawcy prądu

1. Oszczędzanie energii – wyłączaj z kontaktu nieużywane urządzenia elektryczne

To jedna z najważniejszych zasad dotyczących oszczędzania prądu. Niestety, wciąż jest zapominana. Wszelkiego rodzaju ładowarki, drukarki, telewizor, mikrofalówka i wiele innych sprzętów, nawet jeśli są wyłączone, ale podpięte do gniazdka, nadal zużywają energię elektryczną. Jeśli kable odprowadzane z poszczególnych urządzeń podpięte są do listwy, wówczas ją również należy odłączyć. Nie wystarczy zwykłe wyłączenie przyciskiem, ponieważ listwa nawet wyłączona, ale podpięta do sieci, przechodzi w stan czuwania i wciąż może pobierać znaczne ilości energii. Ten sposób oszczędzania energii elektrycznej pomoże zaoszczędzić kilka złotych miesięcznie, co w przeliczeniu na skalę roczną daje pokaźną sumę.

2. Oszczędzanie energii – zmień żarówki na energooszczędne

Co prawda, zwykłe żarówki są znacznie tańsze w zakupie, jednak te energooszczędne na dłuższą metę, pozwalają na spore oszczędności na oświetleniu. Co jest niezwykle istotne w tym zakresie to, aby pamiętać, że tego typu żarówki zużywają najwięcej energii przy włączaniu. Dlatego, jeśli wchodzimy do danego pomieszczenia tylko na chwilę, lepiej nie włączać. Żarówki energooszczędne sprawiają, że w kieszeni może zostać od kilku do kilkunastu złotych miesięcznie. To samo dotyczy sprzętów elektrycznych, które również warto wymienić na energooszczędne. W tym celu należy szukać urządzeń z oznaczeniami o klasie energooszczędnej A+++ lub A++.

3. Oszczędzanie energii – używaj światła naturalnego

Naturalne źródła światła, czyli, innymi słowy, światło dzienne, bez problemu rozjaśnia mieszkanie, dlatego, jeśli to możliwe warto korzystać z dziennego światła jak najdłużej. W tym celu nie należy niczym zasłaniać okien. Mamy tu na myśli różnego rodzaju kwiaty, ozdoby oraz inne rzeczy, które mogłyby blokować dojście światła do pomieszczenia. Częstsze korzystanie ze światła dziennego pozwala zaoszczędzić kilka złotych miesięcznie.

4. Oszczędzanie energii – wprowadź komputer w stan uśpienia

Jeżeli zostawiamy komputer na dłuższą chwilę nieużytkowania, warto na ten czas wprowadzić go w stan hibernacji, czyli uśpienia, aby nie pobierał 100% pełnej mocy. Dzięki takiemu zabiegowi, zużycie energii będzie niższe, a komputer po ponownym włączeniu, szybko powróci do pierwotnych ustawień. Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż laptop, czyli komputer przenośny, zużywa znacznie mniej energii niż komputer stacjonarny. Jeśli więc jeszcze ktoś w dzisiejszych czasach korzysta z tego reliktu przeszłości, lepiej niech przeniesie się na laptop, czym wyświadczy sobie dużą przysługę. A przysługa ta mogłaby zaowocować kilkanaściorgiem złotych miesięcznie w portfelu.

5. Oszczędzanie energii – zmiana dostawcy prądu

Jeżeli stosowane metody na zaoszczędzenie energii nie przynosi zamierzonych rezultatów, wówczas warto rozważyć zmianę dostawcy energii bądź negocjować warunki umowy. Zawsze można zmienić taryfę na inną, jaką oferuje dany dostawca i to w każdej chwili. Nie trzeba czekać na wygaśnięcie umowy. Trzeba jednak uważać na wszelkiego rodzaju promocje. Nawet jeśli spotkamy się ze stawką niższą za 1 kWh, to zawsze należy pamiętać o tym, że opłaty za przesył energii, czyli innymi słowy, dystrybucję, mogą być wyższe. Dlatego lepiej i bezpieczniej będzie skorzystać ze stałych ofert na dostawę energii elektrycznej niż wpakować się, zupełnie niepotrzebnie, z przysłowiowego deszczu pod rynnę. Nie mniej jednak, w tym wypadku można zaoszczędzić nawet do kilkunastu złotych miesięcznie.

Opłaty za prąd mogą być bardzo wysokie, jeśli korzystamy z niego nierozważnie. Jak widać, wystarczy wyrobić w sobie kilka prostych nawyków, co może zaowocować pokaźnymi oszczędnościami. Dlatego warto nauczyć się już ich dzisiaj i nie marnować niepotrzebnie ani energii elektrycznej, ani pieniędzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *