Praca jako tester – w jakich branżach? Co robi tester?

mężczyzna pracujący przy laptopie

Tworzenie produktów wszelkiego rodzaju, zarówno fizycznych, jak i cyfrowych, nie kończy się w momencie zakończenia procesu ich wytwarzania. Przed oddaniem ich odbiorcy, zazwyczaj konieczne jest przeprowadzenie testów, tak by wyroby były zgodne ze specyfikacją, wolne od błędów i bezpieczne w użytkowaniu. Sprawdzamy, gdzie można znaleźć zatrudnienie jako tester i czym się on zajmuje.

W jakich branżach poszukiwani są testerzy?

Zawód testera kojarzy nam się zazwyczaj z branżą informatyczną. Nie jest to błędne przekonanie. Analizując oferty pracy dla testerów w serwisie z ogłoszeniami www.gowork.pl, zauważyć można, że większość zawartych tam anonsów odnosi się do branży IT. Poszukiwani są zarówno juniorzy, jak i seniorzy, którzy podejmą się m.in. testowania poprawności działania aplikacji, programów czy witryn internetowych. Ponadto mogą oni dzielić się manualnych, którzy ręcznie poszukują błędów w kodzie, jak i automatyzujących, których praca wspomagana jest narzędziami oraz systemami. Co ciekawe, testerzy są zatrudniani także w fabrykach urządzeń elektrycznych – np. inteligentnych lodówek czy automatycznych pralek. Na rynku znaleźć można także oferty zatrudnienia dla osób zajmujących się testowaniem produktów. Warto jednak wiedzieć, że w większości przypadków nie jest to praca na cały etat, która pozwoli na utrzymanie się na godziwym poziomie, a jedynie możliwość dorobienia sobie do domowego budżetu.

Jak zostać testerem oprogramowania?

Zapewne wiele osób myśli, że aby móc wykonywać pracę testera oprogramowania konieczne jest ukończenie studiów na kierunku informatycznym lub technicznym. Nie jest to jednak prawdą, ponieważ teoretyczną wiedzę można zdobywać na kursach i szkoleniach, które organizowane są przez szkoły programowania. Mogą one odbywać się zarówno online, jak i stacjonarnie, przez co są szeroko dostępne, jednakowo dla osób z mniejszych miejscowości, a także dużych miast. Przyszli testerzy oprogramowania mogą także czerpać wiedzę z fachowej literatury oraz z Internetu – znaleźć można w nim wiele przydatnych darmowych artykułów, webinarów czy podcastów. Osoby, które ukończyły studia wyższe, mogą skorzystać z oferty uczelni, które organizują studia podyplomowe na kierunku tester oprogramowania. Warto zaznaczyć, że tester manualny nie potrzebuje umiejętności programowania. W przypadku automatyzującego przydatna jest znajomość języków: Java, JavaScript, PHP czy Python. Ich również można nauczyć się na kursach oraz szkoleniach. Należy podkreślić, że w branży IT teoretyczna wiedza nie jest najważniejsza. Istotniejsza jest praktyka. Warto korzystać z oferowanych przez firmy staże i praktyki, z których można wynieść wiele wartościowych wiadomości. Mogą być bardzo przydatne w dalszym budowaniu kariery.
Praca testera oprogramowania jest trudna i wymagająca, dlatego nie każdy sprawdzi się w tej profesji. Od przyszłych pracowników pracodawcy najczęściej wymagają: skrupulatności, dociekliwości, cierpliwości, asertywności. Ważne są także zdolność od wyszukiwania problemów, kreatywność, a także otwartość i komunikatywność pozwalające na owocną współpracę w zespole.

Jakie są obowiązki testera IT?

Obowiązki testera oprogramowania, aplikacji czy stron mogą różnić się w zależności od zajmowanego poziomu stanowiska, jak i wymagań pracodawcy. Zazwyczaj jednak opierają się one na sprawdzaniu poprawności działania określonego produktu cyfrowego, uniknięciu pojawiania się błędów w finalnym oprogramowaniu. Ponadto testerzy dbają o jego bezpieczeństwo, tak aby nie ulegał atakom hakerskim. W tym celu tworzy się scenariusz oraz przeprowadza testy – manualne lub automatyczne. Obowiązkiem testerów oprogramowania są również przygotowanie niezbędnej dokumentacji testowej, przekazywanie błędów do programistów, tak aby usterki mogły być jak najszybciej usunięte oraz kontrolowanie zgodności produktu cyfrowego z dostępną dokumentacją.

Ile zarabia tester oprogramowania?

Tester oprogramowania, podobnie jak inne zawody z branży IT jest stosunkowo dobrze opłacany. Przeprowadzane wśród pracowników tego sektora ankiety wskazują, że na stanowisku zarobić można średnio 7.900 zł brutto miesięcznie. Warto jednak podkreślić, że na średnią składają się zarówno wynagrodzenia poniżej niej, jak i powyżej. Uzależnione są one od umiejętności oraz poziomu zajmowanego stanowiska. Dodatkowo na zarobki wpływa staż zatrudnienia, wielkość pracodawcy, jak i miejsce prowadzenia przez niego działalności. Wszyscy jednak mogą mieć możliwość skorzystania z pozapłacowych benefitów, takich jak np. prywatna opieka medyczna, ubezpieczenie na życie, a także dopłaty do zajęć sportowych oraz wszelkiego rodzaju szkoleń i kursów.

Kilka słów o testowaniu produktów

Testowanie produktów jest stosunkowo mało znaną formą zarabiania pieniędzy. Na czym polega? Osoby będące testerami mają za zadanie sprawdzić dostarczony przez firmę produkt lub urządzenie albo zbadać konkretną usługę. Po zakończeniu rzetelnych i szerokoaspektowych testów (czasem zleceniodawca prosi o zwrócenie uwagi na pewne elementy w czasie testowania) pisana jest recenzja lub wypełniania ankieta na temat produktu, usługi. W sieci znaleźć można wiele serwisów, które gromadzą dane do potencjalnych testerów. Gdy spełniają oni potrzeby danego producenta, nawiązywana jest współpraca. Zarobkiem testera produktów bardzo często jest barter – może zatrzymać testowaną rzecz, jak i inne prezenty, np. kody zniżkowe, kupony czy gadżety reklamowe. Zbierać można także punkty we wcześniej wspomnianych serwisach, które mogą zostać wymienione na pieniądze. Nie sposób określić jakie zarobki można osiągnąć w ciągu miesiąca, nie są to stałe dochody.

2 myśli na “Praca jako tester – w jakich branżach? Co robi tester?”

  1. Jestem zaskoczona, że można mieć pracę przy komputerze jako tester, jak żyję, nigdy o czymś takim nie słyszałam…. człowiek jednak uczy się przez całe życie

  2. Znajomy pracuje jako tester. Jest bardzo zadowolony z pracy. A to był jego któryś tam z kolei pomysł na życie i się w tym odnalazł. Jak dla mnie to jest to zajęcie o którym warto pomyśleć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *