Odzież robocza BHP, czyli jaka?

robotnik

Osoby pracujące fizycznie narażone są bardzo często na doznanie powierzchownych urazów, zabrudzeń czy uszkodzeń odzieży, a niejednokrotnie również na działanie warunków atmosferycznych. W związku z tym potrzebują one specjalnej ochrony, która zapewni im komfortowe warunki pracy oraz ochronę zdrowia, a niejednokrotnie nawet życia. W tym celu konieczne jest stosowanie odzieży BHP. Co warto wiedzieć o tego rodzaju ubraniach?

Odzież BHP – co to jest?

Odzież BHP określana jest również jako odzież robocza, czy odzież ochronna. Większość fachowców nosi na sobie różne elementy tego typu odzieży na co dzień. Jest ona również szeroko wykorzystywana wśród pracowników budów, produkcji, a także wielu innych zawodów. Do elementów odzieży roboczej zaliczamy przede wszystkim: spodnie robocze, buty, kurtki, bluzki i koszule oraz rękawice. Ubrania tego typu powinny być wykonane ze specjalnych materiałów, a kupić je można w różnego hurtowniach BHP i sklepach działających zarówno stacjonarnie jak i przez internet. Przykładem może być odzież robocza BHP ze sklepu balticbhp.pl, którą można zamówić online.

Istotną kwestią jest to, że dzież BHP podzielona jest na 3 klasy w zależności od tego, do pracy, w jakich warunkach jest przeznaczona. Pierwsza klasa ochrony to ubrania do pracy o niewielkim stopniu ryzyka (np. narażenie na brud), II klasa dodatkowo chroni przed zagrożeniami zdrowia i życia (ubrania trudnopalne, antyelektrostatyczne oraz odblaskowe), a III klasa to ubrania wykorzystywane w ekstremalnych warunkach (skrajnie niskie lub wysokie temperatury, kontakt z substancjami chemicznymi o bardzo silnym działaniu).

Czym charakteryzuje się odzież robocza?

Jak już wspominaliśmy, odzież BHP wykonywana jest ze specjalnych materiałów. Oczywiście zupełnie inne rozwiązania są wykorzystywane przy szyciu spodni, a inne w przypadku np. kurtek, nie mniej łączy je bardzo duża wytrzymałość. Do produkcji odzież BHP wykorzystywane są materiały o dużej elastyczności, odporne na przetarcia i rozdarcia, przewiewne, odprowadzające wilgoć na zewnątrz, wodoodporne, a także odblaskowe.

Na co zwracać uwagę przy wyborze odzieży BHP?

Przede wszystkim liczy się jakość wykonania i dobór odpowiedniego rodzaju odzieży roboczej do wykonywanej pracy. Inne spodnie sprawdzą się w przypadku osób wykonujących prace remontowe, dla których ważna jest elastyczność oraz duża ilość praktycznych kieszeni, a zupełnie inne będą odpowiednie dla spawacza, czy laboranta. Uwagę należy zwrócić także na to, czy dany pracownik wykonuje swoje obowiązku wewnątrz budynku, czy na świeżym powietrzu. Pracodawca powinien również zadbać, aby ubrania robocze były dostosowane do pory roku i panujących warunków atmosferycznych.

Zapewnienie odzieży BHP pracownikom jest obowiązkiem pracodawcy, nie mniej tego typu ubrania kupują również osoby prywatne lub mikroprzedsiębiorcy, którzy samodzielnie wykonują różnego rodzaju prace. Zdarza się, że odzież robocza jest tak wygodna i funkcjonalna, że niektórzy noszą ją również na co dzień. Coraz częściej takiemu wykorzystaniu profesjonalnych ubrań roboczych sprzyja także atrakcyjny i modny design.

2 myśli na “Odzież robocza BHP, czyli jaka?”

  1. Najważniejsze, żeby pracodawca dał wszystko, co potrzebne. Bywa, że choć się chce rękawice, czy bluzę, to się nie dostanie. Albo nie takie. Kompletne ubranie (i prane na koszt pracodawcy) to podstawa.

  2. Jak ja myślę o odzieży BHP, pierwsze co przychodzi mi do głowy, to buty z utwardzonym noskiem. Tylko na stalowe to jednak trzeba uważać, ja wolę z tworzywa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *