Komu zlecić kompleksowe prace budowlane?

budowa

Niegdyś niezwykle popularne podczas budowy czy remontu było wynajmowanie kilku lub kilkunastu ekip, które podejmowały się różnych robót budowlanych. Wymagało to od inwestora lub właściciela obiektu bardzo dużego nakładu czasu i pracy – znajdowanie odpowiednich osób, podpisywanie umów, nadzorowanie realizacji zadań. Dzisiaj coraz częściej stosowane staje się zatrudnianie firm, które oferują kompleksowe prace budowlane. Czym są, jak znaleźć najlepszą ekipę do tego typu działań?

Co obejmują kompleksowe prace budowlane? Dlaczego warto?

Zlecanie poszczególnych, następujących po sobie, prac budowlanych różnym ekipom może być niezwykle czasochłonne. Nie tylko przez konieczność wyszukania poszczególnych fachowców, ale prawdopodobieństwo braku tzw. zazębiania się terminów. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie powierzenie całości robót jednej firmie, a kompleksowe prace budowlane oferuje SIGMA. W skład jej oferty wchodzą takie usługi jak:

  • montaż konstrukcji stalowych bądź betonowych,
  • roboty ziemne (należeć do nich mogą np. makroniwelacja, wykopy, ostateczne ukształtowanie terenu),
  • posadawianie fundamentów,
  • budowanie instalacji sanitarnych oraz gazowych,
  • prace wykończeniowe oraz montażowe.

Warto zaznaczyć, że jest to standardowy zakres prac firm, które zajmują się kompleksowymi pracami budowlanymi. Mogą one działać jako jedno przedsiębiorstwo lub sieć współpracujących ze sobą podwykonawców. Dzięki zatrudnieniu tego typu ekipy można zaoszczędzić sporo czasu, nerwów oraz pieniędzy podczas przeprowadzania robót. Dużo prostsze do załatwienia będą kwestie związane z koordynacją prac, rozliczeniami za wykonane usługi oraz zgłaszaniem poprawek – błędy nie będą mogły być zepchnięte na wcześniejszą firmę, dużo łatwiej będzie wyegzekwować ich naprawę.

Komu zlecić kompleksowe prace budowlane?

Do wyboru firmy, które zajmuje się kompleksowymi robotami budowlanymi, należy podejść bardzo rozsądnie, wiedząc, na jakie aspekty trzeba zwrócić uwagę podczas porównywania poszczególnych wykonawców. Pierwszą z bardzo istotnych kwestii jest wycena, która przez dobrą firmę wykonana będzie nie na podstawie rozmowy telefonicznej, a dokładnych oględzin. Ceny za dane usługi warto porównać z rynkowymi stawkami – zbyt wysokie, jak i zbyt niskie nie świadczą o profesjonalizmie firmy. W sieci znaleźć można tabele, w których przedstawiono średnie ceny za określone prace budowlane z podziałem na województwa. Podczas rozmowy należy także poruszyć kwestie związane ze stosowanymi przez firmę materiałami oraz technikami. Powinna być ona poprzedzona solidnym researchem. Ponadto nie należy podejmować współpracy z firmami zajmującymi się kompleksowymi pracami budowlanymi, które nie chcą podpisywać umowy. Bez niej egzekwowanie ustaleń i postanowień będzie wręcz niemożliwe. Trzeba zaznaczyć, że dobrzy specjaliści nie będą potrzebowali reklamy. Warto zapytać znajomych oraz rodzinę o firmy, z którymi współpracowali w przeszłości – istnieje duże prawdopodobieństwo, że będą mogli oni polecić sprawdzoną ekipę. Nie należy ufać jedynie słownym rekomendacjom, a samodzielnie sprawdzić, jak zostały wykonane określone prace. Decydując się na firmę z Internetu, warto skupić się nie tylko na treści komentarzy i opinii na temat określonej ekipy do kompleksowych prac budowlanych, ale i ich rzetelności. Kolejną kwestią jest fakt, że wybitni eksperci będą mieli pozajmowane terminy na kilka lub kilkanaście miesięcy w przód. Mimo pospiechu nie warto decydować się na ekipę, która może rozpocząć działania natychmiast. Ostatnimi z ważnych aspektów jest to, że firma wybierana do kompleksowych prac budowlanych powinna posiadać ubezpieczenie OC, jak i być zarejestrowana w CEIDG lub KRS. Świadczy to o legalności podejmowanych przez nią działań.

Kompleksowe prace budowlane nie zostały wykonane prawidłowo – co teraz?

Nawet najbardziej rozsądne i rzetelne wybieranie ekipy do kompleksowych prac budowlanych, nie jest gwarantem, że będą przeprowadzone one prawidłowo. Gdy roboty zostały wykonane źle, niedbale, nawet na podstawie umowy ustnej, można domagać się spełniania roszczeń. Warto zaznaczyć, że do każdego typu kontraktu obowiązują zapisy Kodeksu Cywilnego. Na podstawie zawartej ustawy oraz jej warunków można domagać się usunięcia wad w określonym czasie, zwrotu zaliczki, jak i zapłaty kary umownej. W przypadku powstania szkody majątkowej na skutek źle przeprowadzonych prac budowlanych inwestor ma prawo domagać się od wykonawcy odszkodowania.

1 myśl na “Komu zlecić kompleksowe prace budowlane?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *