Gdzie zamontować piec kominkowy? Ile daje ciepła piec kominkowy?

Piec kominowy

Piec kominkowy, nazywany również kozą, coraz częściej zastępuje tradycyjne, domowe kominki. A gdzie można zamontować takie urządzenie wolnostojące i co warto o nim wiedzieć? Podpowiadamy, jak wybrać piec kominkowy i czym się kierować podczas zakupu.

Nowoczesne piece kominkowe

Dostępna na rynku oferta piecyków kominkowych jest naprawdę ogromna, od tradycyjnych, tanich kóz, po energooszczędne systemy kominkowe, które nawet przy niedużym użyciu drewna dają sporo ciepła. Nowoczesny piec kominkowy to np. system kominkowy marki Schiedel, charakteryzujący się prostym montażem. Takie połączenie pieca kominkowego z kominem jest niezwykle wydajne i energooszczędne. Piece kominkowe tego producenta posiadają również samozamykające się drzwiczki i regulowane nóżki, dzięki czemu są nie tylko bardzo praktyczne, ale i stylowe. Nowoczesne piece kominkowe sprawdzą się zatem w różnych miejscach, trzeba tylko je odpowiednio zamontować.

Gdzie zamontować piec kominkowy?

Montaż takiego urządzenia wolnostojącego nie jest zbyt skomplikowany, trzeba tylko pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim w odległości około 100 cm (może się ona różnić w zależności od producenta, w przypadku gotowych systemów będzie mniejsza) od pieca nie powinny się znajdować żadne elementy łatwopalne. Również podłoga, na której znajduje się piec kominkowy, musi być wykonana z materiałów odpornych na działanie ciepła i ognia. Takie urządzenie może zatem stać na kamieniu, płytkach ceramicznych czy blaszanej podkładce. Jeśli jednak podłoga wykończona jest drewnem, można zabezpieczyć ją szkłem hartowanym. Ponadto piec kominkowy można zamontować tylko w pomieszczeniu o wysokości minimalnej 2,5 m.

Kozę montuje się w pomieszczeniu, w którym znajduje się przewód kominowy lub wentylacyjny, najlepiej bezpośrednio pod kominem. Warto również dla własnego bezpieczeństwa zainwestować w czujnik dymu i czadu. Szczególnie jeśli zdecydujemy się na tani piec kominkowy.

A co jeśli do starego komina nie da się podłączyć takiej kozy? Lub gdy tego komina całkowicie nie ma? Wtedy dobrym rozwiązaniem okażą się stalowe kominy systemowe, które montuje się bardzo łatwo i szybko. Dokładny montaż takich urządzeń jest opisany w instrukcji producenta.

Jak wybrać piec kominkowy?

Jak wybrać piec kominkowy, aby był wydajny i dawał dużo ciepła? Urządzenia wolnostojące, dostępne na rynku zwykle mają moc z zakresu od 2,5 do 17 kW, a do ogrzania powierzchni około 40 m kwadratowych wystarczy już piec o mocy 4 kW. Większą moc możemy za to wybrać, gdy mamy nieszczelne okna lub niedocieplone ściany. Wybierając piec kominkowy, należy również zwrócić uwagę na czas palenia przy jednorazowym uzupełnieniu opału. Dlatego przed zakupem należy dokładnie przeanalizować właściwości techniczne naszego urządzenia. Warto również zwrócić uwagę na obudowę kozy, dobrze, jeśli pokryta jest ekologicznym lakierem, który pod wpływem ciepła nie wydziela żadnych szkodliwych substancji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *