Systemy ERP to sposób na wykorzystanie nowoczesnych technologii w celu łatwiejszego zarządzania firmą. Nie jesteś pewien, czym właściwie jest system ERP, czy warto go kupić oraz jakie korzyści może przynieść Twojej firmie? Przeczytaj poniższy artykuł – postaramy się odpowiedzieć w nim na wszystkie te pytania.
Co to jest i co to znaczy ERP?
ERP to skrót od angielskiego wyrażenia Enterprise Resource Planning, co oznacza dokładnie „Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa”. Zastosowanie tego typu systemów jest bardzo szerokie. Wywodzą się one z opracowanych już w latach 70. XX wieku systemów planowania zapotrzebowania materiałowego (MRP), które z czasem zostały rozbudowane o kolejne przydatne funkcje.
W praktyce jest to zazwyczaj system aplikacji umożliwiający efektywne zarządzanie produkcją i wspierający przedsiębiorstwa w dążeniu do maksymalizacji rentowności. Zwykle system ERP pozwala na korzystanie z różnych modułów do obsługi poszczególnych działów przedsiębiorstwa i aspektów jego funkcjonowania. Obecnie tego typu rozwiązania coraz częściej są elementem cyfrowej transformacji niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa.
Czym się kierować przy wyborze Systemu ERP?
System Planowania Zasobów Przedsiębiorstwa wybiera się zwykle raz na kilka lub nawet kilkanaście lat. Dlatego musi to być przemyślana decyzja. Eksperci zalecają, aby wybierając system ERP, zwracać uwagę na:
- indywidualne potrzeby przedsiębiorstwa – należy opisać procesy zachodzące w firmie i zastanowić się, co można w nich poprawić;
- wdrożenie systemu ERP – oprogramowanie może działać na serwerach firmy, ale popularne stają się także nowoczesne systemy ERP w chmurze; każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i ograniczenia;
- elastyczność i skalowalność – to aspekty, które powinny być istotne dla każdej firmy; ważne, aby system ERP mógł nadążyć za rozwojem przedsiębiorstwa;
- skalę działalności – jeśli firma działa na arenie międzynarodowej, potrzebny jest program ERP, który uwzględni różne legislacje, wersje językowe itd.
Ważne również, aby dostawca oprogramowania oferował wsparcie zarówno przy jego wdrożeniu, jak i na etapie użytkowania.
Korzyści z wdrożenia ERP
Zintegrowany system informatyczny do zarządzania zasobami zapewnia wiele kluczowych korzyści obejmujących różne obszary działalności przedsiębiorstwa. Wśród nich na pewno należy wymienić:
- oszczędność czasu,
- automatyzację wielu procesów,
- poprawę wydajności,
- poprawę efektywności zarządzania finansami, stanami magazynowymi, produkcją, personelem, sprzedażą itp.,
- większą efektywność w planowaniu produkcji i lepsze planowanie zdolności produkcyjnych,
- poprawę współpracy pomiędzy działami,
- wzrost bezpieczeństwa danych,
- poprawę zarządzania ryzykiem,
- zwiększenie dokładności raportów i analiz,
- oszczędności finansowe.
Nowoczesny system klasy ERP oferuje narzędzia, które wpływają pozytywnie na większość obszarów działalności przedsiębiorstwa, usprawniając pracę każdego z działów i umożliwiając jej optymalizację.
Funkcjonalności systemu ERP
Nowoczesne oprogramowanie do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa zwykle ma modułową budowę i pozwala na dopasowanie funkcjonalności do indywidualnych potrzeb. Możliwości systemów informatycznych typu ERP różnią się między sobą, ale na pewno warto wybierać produkty, które oferują szeroki wybór modułów. Na jakie należy zwracać szczególną uwagę?
- Finanse i księgowość to aspekt, który warto kontrolować z pomocą systemów ERP. Dzięki niemu można podejmować skuteczne decyzje i efektywnie zarządzać procesami finansowymi.
- Funkcja zarządzania produkcją pozwala skutecznie ją planować i automatyzować procesy. Umożliwia między innymi kalkulację kosztów produkcji i marż. Planowanie zapotrzebowania materiałowego (MRP – Material Requirements Planning) pozwala się natomiast upewnić, że w magazynie znajdują się tylko te artykuły, które są naprawdę potrzebne.
- Funkcje zarządzania magazynem zapewniają dodatkowe usprawnienia dzięki możliwości śledzenia produktu w łańcuchu dostaw, automatyzacji obsługi zamówień itp.
- Zarządzanie obiegiem dokumentów pozwala skrócić czas obsługi faktur i zdecydowanie usprawnić prace administracyjne.
- Zarządzanie relacjami z klientem pomaga poprawić poziom obsługi i usprawnić działania w tym zakresie. Moduł pomaga również prowadzić skuteczniejszą sprzedaż.
- Funkcje HR umożliwiają sprawniejsze zarządzanie zasobami ludzkimi i automatyzowanie procesów kadrowych.
Inne przydatne funkcje to między innymi zarządzanie projektami czy narzędzia do handlu hurtowego.
Ile kosztuje system ERP
Koszt związany z zakupem i uruchomieniem systemu ERP jest zróżnicowany. Zależy między innymi od:
- liczby użytkowników,
- funkcji,
- ewentualnych personalizacji,
- posiadanej infrastruktury informatycznej,
- modelu licencjonowania (instalacja na serwerach lokalnych, działanie w chmurze),
- kosztów wdrożenia systemu.
Jedno jest pewne – warto wybierać rozwiązania kompleksowe, obejmujące wdrożenie oprogramowania, konfigurację systemu, dostosowanie do potrzeb konkretnego użytkownika oraz pełne wsparcie techniczne podczas użytkowania. Finalnie pozwoli to bowiem zaoszczędzić pieniądze!
Gdzie się sprawdzi system ERP – Exact
System ERP Exact to modułowe i skalowalne rozwiązanie przystosowane do potrzeb średnich i dużych przedsiębiorstw. Jest on idealny dla firm produkcyjnych, ale też firm handlowych, usługowych i innych. Pozwala na kontrolę i planowanie większości procesów zachodzących w firmie, a jednocześnie charakteryzują go przejrzystość, łatwość obsługi i szybki proces wdrażania.
Szukasz idealnego systemu ERP dla swojej firmy? Sprawdź możliwości Exact i naszą kompleksową ofertę!
Systemy ERP to moim zdaniem podstawa. Dzisiaj do wdrożenia w każdym przedsiębiorstwie. W ogóle w wielu firmach nie ma co planować w exelu – są znacznie bardziej zaawansowane narzędzia.