Jedną z podstaw działalności UE jest finansowanie poprzez dotacje, które mają być wsparciem dla rozwoju lokalnych przedsiębiorstw. Jednym z nich są dotacje na innowacje, które opierają się na szerokim pojęciu wsparcia – zarówno poprzez dodatkowe finansowanie, jak i uwzględnianie ulg. Jak dostać dofinansowanie z UE? Na co mogą być wydane te pieniądze?
- Dotacje na innowacje – czyli co?
- Dla kogo dotacje na innowacje?
- Jakie są programy dotacji na innowacje w Polsce?
- Jak dostać dotacje na innowacje?
Dotacje na innowacje – czyli co?
Mówiąc o dotacjach na innowacje, warto zastanowić się nad tym pojęciem dokładniej, a konkretnie, zorientować co się pod nim kryje. W myśl przepisów UE, innowacje to działania mające na celu stworzenie całkowicie nowego lub ulepszenie istniejącego produktu/usługi/procesu, a także wdrożenie nowych metod marketingowych lub organizacyjnych także w rozumieniu problemów społecznych i miejsc pracy. W ten sposób otwiera się dość szerokie pole możliwości, dzięki czemu da się zarówno rozwinąć aktualne działania, jak i wdrożyć badania potrzebne do takiego rozwoju oraz wytworzenia nowych produktów. Jeżeli mamy pomysł na coś nowego, ale nie mamy potrzebnej infrastruktury, wówczas także jest to szansa dla nas.
Dla kogo dotacje na innowacje?
Jest to program przeznaczony przede wszystkim dla przedsiębiorstw już działających na rynku, które chcą ulepszyć swoją dotychczasową pracę, jak i podjąć się wyzwania stworzenia czegoś nowego. Oczywiście trzeba przy tym udowodnić, że przedmiot takiego projektu nie występuje na rynku docelowym lub znacząco się różni od tych już oferowanych. Podane czynniki są więc tutaj kluczowe, warto też pamiętać, że UE określa sumę dofinansowania, ale to od rządu zależeć będzie, jak zostaną one wykorzystane.
Na wsparcie z Unii mogą liczyć tutaj: projekty badawczo-rozwojowe, inwestycje w infrastrukturę, wdrożenie wyników projektów badawczo-rozwojowych w firmie, a także wdrożenie innowacji w przedsiębiorstwach. Każdy z tych obszarów dotyczy innego programu realizowanego przez rząd krajowy.
Jakie są programy dotacji na innowacje w Polsce?
Unia Europejska w ramach swoich działań przekazuje pieniądze z przeznaczeniem na innowacje, ale to rząd danego kraju nimi dysponuje, tworząc tym samym swoje własne programy lokalne. W Polsce co roku otwierane są nowe projekty z określoną pulą pieniędzy przeznaczonych na konkretne cele do realizowania w danym obszarze. Kierowane mogą być też do innych grup przedsiębiorców w zależności od województwa, miasta czy wielkości samej firmy. Wyróżnia się tutaj:
- Program Inteligentny Rozwój (POIR)
- Program Polska Wschodnia
- Regionalne Programy Operacyjne (RPO – dla każdego województwa)
Otrzymanie dotacji rozstrzyga się za pomocą konkursów. Firmy wysyłają wnioski wraz z planem działań i na tej podstawie określa się, który projekt będzie najlepszy.
Jak dostać dotacje na innowacje?
W pierwszej kolejności należy dobrze zapoznać się z aktualnymi programami oferowanymi w ramach dotacji. Następnie trzeba przygotować dokładny projekt, w którym wypisuje się, co zamierza się zrobić i ile to zajmie czasu. Wszystkie szczegóły należy uwzględnić we wniosku, który wysyła się do odpowiedniej instytucji, właściwej dla danego programu. Jeżeli nie wiemy, czy kwalifikujemy się do dotacji, warto skorzystać ze wsparcia Punktów Informacyjnych Funduszy Unijnych, które dostępne są w wielu miastach. Można tam uzyskać właściwe informacje na ten temat, a także pomoc przy składaniu i rozliczaniu wniosków.