Czym są konta bankowe VIP?

mężczyzna w jasnym garniturze

Konto osobiste premium stworzono dla bardziej wymagających klientów. To produkt bankowy, który daje poczucie prestiżu i poprawia komfort korzystania z usług bankowości. Czym jest dokładnie? Dla kogo je stworzono?

Konto VIP – co to jest?

Konta oszczędnościowo-rozliczeniowe mają w ofercie wszystkie banki. Jednak różnią się one między sobą warunkami. Właśnie dlatego chcąc założyć nowy rachunek, warto porównać konta bankowe na stronach jak https://www.bankier.pl i wybrać takie, które spełni oczekiwania. Może się jednak zdarzyć, że żadna ze standardowych propozycji się nie spodoba. Choć każdy bank przygotowuje własną ofertę na ROR, to jednak większość posiada te same funkcje. Mogą być niewystarczające. Właśnie dlatego, dla tych najbardziej wymagających klientów, banki przygotowały konta VIP. Czym się charakteryzują? Przede wszystkim otwierając rachunek VIP, można liczyć na wyższej jakości obsługę, dodatkowe usługi, a nawet na wachlarz ofert specjalnych, które nie są dedykowane „zwykłym” klientom banku.

Komu oferowane jest Konto Premium?

Bankom zależy na tym, by w szeregach mieć klientów, którzy są zamożni. Dzięki temu mają bowiem możliwość pozyskania wysokich depozytów. Kim będzie więc klient premium? To osoba, która ma ponadprzeciętne dochody. Jak należy to rozumieć? W każdym banku podchodzą do tematu nieco inaczej. Średnio zakłada się, że aby zostać klientem premium trzeba mieć miesięczne wpływy w wysokości min. 10 000 zł. Są banki, w których klientem premium będzie ten, kto ma określoną wysokość aktywów, np. 100 000 zł. To minimalne saldo sumowane jest ze wszystkich rachunków, jakie się ma w banku. A co, jeśli nie uda się spełnić tych wymogów, posiadając rachunek VIP? Wówczas często konieczne jest wniesienie wysokiej opłaty za konto. Czy jest więc sens, mając wysokie wpływy lub wysokie oszczędności, decydować się na konto VIP?

Konta bankowe premium – zalety

A co można zyskać, decydując się na otwarcie konta bankowego VIP? Przede wszystkim konta te zazwyczaj mają znacznie niższe lub całkowicie zniesione opłaty za prowadzenie konta. O czym dokładnie mowa? Przede wszystkim nie ma konieczności płacenia za wydanie i użytkowanie karty debetowej, korzystanie z bankomatów, także tych spoza sieci. Bywa, że częściowo lub całkowicie zniesione są opłaty za przewalutowanie przy wypłatach z bankomatów za granicą.

Będąc klientem premium, często ma się do dyspozycji wyższe limity na przelewy, płatności kartą za zakupy i wypłaty z bankomatów.

Często największą korzyścią, jaką daje korzystanie z konta osobistego VIP, jest możliwość otrzymania spersonalizowanej oferty usług kredytowych (niższe oprocentowanie pożyczek), walutowych i inwestycyjnych, a nawet ubezpieczeniowych.

Posiadacze kont osobistych Premium mogą również skorzystać z szybszej obsługi w placówkach, a więc bez konieczności stania w kolejce. Co więcej, zdarza się, że mogą liczyć na bezpłatne porady finansowe, w tym inwestycyjne. Są banki, które oferują nawet możliwość obsługi przez indywidualnego doradcę. Takie wsparcie asystenta w banku doceniają zwłaszcza osoby, które chcą inwestować.

Konto VIP a standardowy ROR

Czy są jakieś techniczne różnice w kontach bankowych VIP i w tych ze standardowych ofert? Niekoniecznie. Dzisiaj niemalże każdy bank oferuje dostęp do bankowości elektronicznej, mobilnej i w oddziałach. W dostępie do rachunków nie ma różnicy w tym, czy jest się klientem ze statusem VIP czy nie. Co więcej, oba konta bankowe umożliwiają korzystanie z nich nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Dzisiaj także możliwe jest korzystanie z płatności mobilnych (Google Pay, Apple Pay, BLIK, Garmin Pay Fitbit Pay i inne) zarówno w ramach oferty premium, jak i standardowej. Ważne jest, by sprawdzić, który rodzaj płatności mobilnych jest dostępny.

Różnice pojawiają się dopiero w kosztach, jakie ponosi się za konta osobiste. W przypadku standardowej oferty mniej można dostać za darmo. Owszem, standardem jest już, że da się otworzyć konto osobiste za 0 zł z darmową kartą debetową, choć często wymogiem jest spełnienie określonych warunków. W przypadku kont osobistych dla VIP-ów za darmo ma się znacznie więcej. Przede wszystkim można nie płacić za realizację przelewów walutowych, czy tych typu Express Elixir, SEPA, SWIFT. Bywa, że są limitowane, ale najważniejsze, że nie są obciążone dodatkowymi opłatami, jak ma to miejsca w przypadku klasycznej oferty na konta bankowe.

Klient premium często nie musi się też martwić o to, czy zapłaci za korzystanie z bankomatów i wpłatomatów. Bardzo często może liczyć nawet na brak opłat za przewalutowanie. Korzysta więc za darmo nie tylko z bankomatów w kraju, ale i na całym świecie.

Tak, jak ma to miejsce w przypadku kont bankowych ze standardowej oferty, tak i przy kontach premium, jeśli nie spełni się warunków uprawniających do zwolnienia z opłat, pobierane są z konta pieniądze. Jednak, o ile przy klasycznych kontach osobistych jest to kwestia kilku lub kilkunastu złotych, to już klienci premium muszą liczyć się z wydatkiem rzędu kilkudziesięciu lub nawet kilkuset złotych.

Czy warto zostać klientem VIP?

A czy w ogóle warto zostać klientem VIP? Wszystko zależy od tego, jakie się ma potrzeby. Jeśli są nimi tylko trzymanie oszczędności i wykonywanie podstawowych operacji na rachunku, jak przelewy czy płatności kartą za codzienne zakupy, wówczas niekoniecznie.

Na pewno konto VIP może się przydać, gdy chce się wziąć kredyt hipoteczny lub gotówkowy na preferowanych warunkach. Często właśnie klienci premium mogą liczyć na lepsze oferty.

Konto VIP to również dobry wybór, gdy dużo podróżuje się za granicę. Dzięki zwolnieniu opłat za przewalutowanie można sporo oszczędzić.

Kluczowe jest jednak to, by dobrze doczytać warunki. Należy zwrócić uwagę na to, jak ważne jest to, że aby być zwolnionym z opłat, trzeba koniecznie zapewnić określony wpływ na konto, saldo lub utrzymać inwestycje na poziomie 100 000 złotych. Jak się nie spełni warunków, wówczas w skali roku konto premium może kosztować kilkaset, a nawet 2-3 tysiące złotych.

Ranking kont premium

Aby wybrać konto VIP, warto skorzystać ze specjalnie przygotowywanych rankingów kont premium, w których zestawiane są najpopularniejsze oferty bankowe. Dzięki porównaniu kont osobistych dla uprzywilejowanych klientów łatwiej jest wybrać takie, które najbardziej się opłaca i które będzie najbardziej odpowiadało oczekiwaniom.

2 myśli na “Czym są konta bankowe VIP?”

  1. Konto bankowe VIP? A co, banki dołączają butki Jezusa żeby stać się vipem? Wychodzę z założenia, że banki teraz tworzą takie bezsensowne oferty dla klientów, żeby na nich zarabiać.

  2. Najbardziej bawi mnie to, że niektórzy płacą spore sumy, żeby mieć takie konto. Dla mnie określenie VIP nie jest istotne, konto ma spełniać moje wymagania, a czy będzie to VIP, czy nie to już mnie nie obchodzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *