5 pomysłów na rozwój osobisty

Rozwój osobisty

Czujesz, że stoisz w miejscu i zaczyna ci to przeszkadzać? Chciałbyś się rozwijać, ale w gruncie rzeczy nie wiesz, od czego zacząć i co cię tak właściwie interesuje? Mamy dla ciebie kilka wskazówek, pomysłów, które powinny ci w tym pomóc.

Rozwój osobisty – po co o niego dbać?

Zaczniemy nieco inaczej, przewrotnie, ponieważ od tego, czy w ogóle musisz dbać o swój rozwój osobisty. Napiszemy tak – naszym zdaniem nie każdy musi starać się dążyć do tego, aby być coraz lepszym i lepszym. Ale to poprawia komfort życia, satysfakcję.

Nie musisz myśleć o rozwoju osobistym w kontekście kariery zawodowej czy naukowej. Możesz natomiast zrobić to dla siebie, by poszerzać horyzonty, lepiej rozumieć niektóre sprawy. Zaraz zresztą przekonasz się, że to pojęcie często traktowane jest naprawdę szeroko i w praktyce może dotyczyć wyłącznie twojej pasji.

Pomysły na rozwój osobisty znajdziesz na noy.pl, przejrzyj je, jeśli będziesz potrzebować więcej inspiracji. A teraz przejdź do naszych wskazówek.

Kursy, szkolenia

To dość oczywiste – jednym z najlepszych sposobów na rozwój osobisty są kursy i szkolenia, dotyczące różnych zagadnień. Nie muszą być one jednak wyjazdowe, stacjonarne, obecnie dużą popularnością cieszą się kursy online, które realizujesz dokładnie wtedy, gdy masz na to czas i ochotę. Mogą to być zarówno szkolenia z obsługi aparatu, jak i tworzenia treści na platformy społecznościowe.

Skondensowaną dawkę wiedzy oferują również webinary, czyli internetowe „lekcje”, zwykle trwające nie więcej niż 1,5 h. Obecnie wiele webinarów transmitowanych jest bezpłatnie, wystarczy się na nie zapisać, aby móc je obejrzeć.

Poradniki, książki branżowe, psychologiczne

Dobrym sposobem na rozwój osobisty jest czytanie wszelakiego typu książek. Mogą one dotyczyć zagadnienia, które cię interesuje, ale również motywacji, planowania i organizacji czy psychologii. Znajdziesz wiele poradników, dzięki którym zrozumiesz… siebie. To, jak funkcjonuje ludzki mózg, w jakie pułapki myślowe wpada człowiek oraz jak przestać się bać i zacząć działać. Nie brzmi to spektakularnie i nie zdobędziesz dzięki nim konkretnej wiedzy, ale za to przekonasz się, co i dlaczego może cię blokować w realizacji swoich pasji.

Podcasty

Nie masz czasu? Zacznij… od podcastów. To audycje, których można słuchać przy pomocy aplikacji mobilnych, komputerowych. Mogą dotyczyć różnej tematyki, od finansów, przez prowadzenie własnej firmy, aż po psychologią, a nawet odchudzanie. Podcastów warto słuchać na spacerze, wychodząc z psem, podczas gotowania i sprzątania. Nie kosztuje cię to żadnego wysiłku, a możesz nabrać nowe spojrzenie na interesujące cię kwestie lub po prostu, zdobyć nową wiedzę.

Grupy na Facebooku

Lubisz dzielić się wiedzą lub szukać konkretnych sposobów na rozwiązanie problemu? Znajdź grupy na Facebooku, które są powiązane z twoją pasją i… zacznij rozmawiać. Pytaj, komentuj i znowu pytaj. Często obserwowanie, jak coś robią inni, może być inspirujące i motywujące.

Tylko uważaj, grupa grupie nierówna. Wybieraj takie, które mają swój regulamin i jest on przestrzegany. Unikaj miejsc, w których zamiast merytorycznej rozmowy, uczestnicy wdają się w niezbyt kulturalne dyskusje, one na pewno nie wpłyną na twój rozwój osobisty.

Prowadź dziennik nawyków

Często, aby coś zmienić w swoim życiu lub znaleźć czas na rozwój osobisty, trzeba zacząć od zmiany nawyków. Na początku nie jest to łatwe i nie możesz liczyć na motywację (bo ta zwykle po pierwszych kilku dniach spada).

Dlatego prowadź swój dziennik nawyków – może to być zwykła kartka z wypisanymi dniami miesiąca. Postaw sobie realny cel, np. czytanie książki codziennie przez 15 min i odhaczaj na kartce za każdym razem, kiedy ci się to udało. Po pewnym czasie stanie się to twoją rutyną i nie będziesz już potrzebować żadnych przypominajek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *