Domy pasywne i energooszczędne – jakie są koszty budowy i utrzymania?

Nowoczesny dom

Z roku na rok w budownictwie mieszkalnym wykorzystuje się coraz to nowsze technologie, pozwalające zwiększenie komfortu użytkowania domu czy zmniejszenie rachunków za energię, ogrzewanie. Jednak aby móc mówić o korzyściach z ich wykorzystania, trzeba najpierw zainwestować spory kapitał. Dlatego przedstawiamy domy pasywne i energooszczędne, a także porównujemy koszty związane z ich budową.

Domy energooszczędne – charakterystyka

Domy energooszczędne to budynki, które dzięki zastosowaniu specjalnej konstrukcji i materiałów budowlanych, pozwalają na zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania. Zwykle w skali roku zapotrzebowanie to wynosi ok. 70 kWh/(m2·rok). W przypadku domu budowanego w standardowej technologii wartość ta wynosi 160 kWh/(m2·rok).

Dom energooszczędny wyróżnia się spośród innych już na etapie projektu. Powinien mieć prostą bryłę, jak najmniej załamań, również na dachu. Przeszklenia o największej powierzchni umieszcza się od strony południowej, natomiast od strony północnej należy je maksymalnie ograniczyć. Koniecznie jest zastosowanie na ścianach warstwy termoizolacji.

Oprócz tego ważne jest wykorzystanie nowoczesnych technologii podczas wykonania poszczególnych elementów budynku. Wszystko po to, aby zmniejszyć straty ciepła i jak najbardziej efektywnie korzystać z ogrzewania. Ma to jednak swoje konsekwencje w wyglądzie domu – musi on być minimalistyczny w kształcie.

Domy pasywne – charakterystyka

Domy pasywne to rodzaj budynków energooszczędnych. Różnią się tym, że pozyskują energię z otoczenia. W ich przypadku roczne zapotrzebowanie na energię to ok. 15 kWh/(m2·rok).

Budynek projektowany jest na planie prostokąta, dopuszcza się jedno- lub dwuspadowy dach. Zaleca się, aby cała południowa elewacja była przeszklona. Od strony północnej ogranicza się wszelkie okna. Dość istotny jest też rozkład pomieszczeń, to, w jaki sposób usytuowane są pokoje, pomagają tworzyć tzw. strefę buforową.

Tak jak w poprzednim przypadku, stosuje się warstwy termoizolacji, jednak ich parametry muszą być wyższe. Ważna jest szczelność budynku, świeże powietrze wpuszczane jest wyłącznie przez system wentylacji. Wykorzystuje się też rozwiązanie umożliwiające zmniejszenie ryzyka „ucieczki” ciepła przez okna i drzwi.

Natomiast źródłem energii jest nie tylko nowoczesne ogrzewanie, ale także promieniowanie słoneczne i… ciepło wydzielane przez mieszkańców.

Koszty budowy, utrzymania domów energooszczędnych i pasywnych

Budowa domów energooszczędnych i pasywnych będzie droższa niż tych, które projektowane są z wykorzystaniem tradycyjnych technologii. Warto przy tym jednak zauważyć, że obecnie różnice w kosztach nie są tak wysokie, jak jeszcze kilka lat temu.

To, ile ostatecznie zapłacisz, będzie też zależało od wielu czynników, zaczynając, chociażby od wielkości domu, a kończąc na materiałach użytych podczas jego budowy. Z tego względu wszelkie podane przez nas wyliczenia mają jedynie charakter poglądowy.

Tutaj warto zaznaczyć, że jeśli wziąć wyłącznie pod uwagę koszt budowy i ocieplenia budynku tradycyjnego i energooszczędnego, to wydatek jest bardzo podobny. Różnica bierze się z tego, że domy energooszczędne, w tym również pasywne, wymagają zastosowania dodatkowych instalacji. Dopłata ta może być nawet rzędu 80-90 tys. zł.

A jak to wygląda, porównując domy energooszczędne i pasywne? Te drugie mogą być nawet o 30-35% droższe, aczkolwiek warto pamiętać, że w założeniu mają być też samowystarczalne. Ich roczne koszty utrzymania są na niewielkim poziomie, dzięki czemu inwestycja powinna się zwrócić po kilkunastu latach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *