Zatrudnienie obcokrajowców w przemyśle: przepisy, formalności…

Zatrudnienie obcokrajowców w przemyśle

Obcokrajowcy coraz chętniej decydują się na pracę w polskich fabrykach. Szczególnie ci zza wschodniej granicy. Są również ostatnią deską ratunku, dla przedsiębiorców, którzy nie potrafią znaleźć polskich pracowników. A co trzeba wiedzieć, zatrudniając Ukraińców? O jakich przepisach i formalnościach należy pamiętać?

Zatrudnienie obcokrajowca w przemyśle

Nie jest tajemnicą, że na polskim rynku wciąż brakuje rąk do pracy. Polacy wolą pracować w fabrykach za granicą niż w swojej ojczyźnie. Dlatego przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na zatrudnienie obcokrajowców. Pozyskanie takich pracowników nie jest trudne w przypadku osób pochodzących z krajów Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego. A jak wygląda to w przypadku Ukraińców, którzy chętnie przyjeżdżają do Polski w celach zarobkowych?

Jak zatrudnić Ukraińca?

Zatrudnienie Ukraińca jest nieco bardziej skomplikowane, ponieważ w tym przypadku niezbędne okaże się pozwolenie na pracę, wydawane na podstawie kilku czynników (o szczegółach doczytasz na stronie prawnika). Na dodatek musi się o nie ubiegać pracodawca, a nie pracownik. Powinien on również udowodnić, że nie potrafi znaleźć polskich pracowników, co stanowi kolejną komplikację.

Dlatego w 2018 roku weszła w życie nowa ustawa, dotycząca zezwolenia na pracę sezonową. Jednak szansę na skorzystanie z tych przepisów mają jedynie osoby zatrudniające się w takich sektorach jak rolnictwo, turystyka czy ogrodnictwo. Takie zezwolenie kosztuje 30 zł i nie może być wydane na dłużej niż 9 miesięcy w roku kalendarzowym. Jest to spore ułatwienie, ponieważ zwalnia pracodawcę z tzw. testu rynku pracy.

Formalności związane z zatrudnieniem obcokrajowca

Zazwyczaj zatrudniając Ukraińców w polskich fabrykach, trzeba liczyć się z większą liczbą formalności niż w przypadku pracowników gastronomi. Niezbędne okaże się zatem oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, które wydawane jest na pół roku. W 2019 roku ten okres miał zostać wydłużony do 12 miesięcy, jednak nowelizacja do dziś nie weszła w życie. Takie oświadczenie pracodawca musi złożyć we właściwym urzędzie pracy i przedstawić dowód dokonania wpłaty w wysokości 30 zł. Warto przy tym pamiętać, że pracownik, którego zatrudniamy w przemyśle, musi legalnie przebywać na terenie Polski. Obywatele Ukrainy od 2017 roku mają prawdo do ruchu bezwizowego przez 90 dni. Pracodawca do wypełnionego wniosku musi również dołączyć oświadczenie o niekaralności, kopię dokumentu tożsamości i wszystkich stron dokumentu, który potwierdza legalny pobyt w Polsce.

Zatrudnienie obcokrajowca – jakie problemy?

Mimo wielu prób usprawnienia procesu przyjmowania do polskich fabryk pracowników z Ukrainy wciąż sprawia on wiele problemów. Główny z nich polega na tym, że na pozwolenie na pobyt czasowy czy na zatrudnienie w Polsce wciąż trzeba długo czekać. Urzędnicy zwyczajnie nie wyrabiają przy aktualnych potrzebach. W końcu muszą dokładnie sprawdzać prawidłowość dokumentów, które pracodawca przynosi do urzędu. W związku z tym czas ich pracy znacznie się wydłuża. Z kolei każdy błąd w dokumentacji wydłuża termin rejestracji oświadczenia o kolejny miesiąc.

Tematykai:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *