Ocieplenie klimatu, nadmierna emisja CO2 do atmosfery przyczyniły się do wzrostu popularności tematyki związanej z wykorzystaniem węgla. Jakie jest zastosowanie węgla kamiennego i brunatnego?
Jakie jest zastosowanie węgla kamiennego?
Używany, przede wszystkim do produkcji energii elektrycznej oraz w celach grzewczych węgiel jest surowcem strategicznym, pokrywającym ponad 50% zapotrzebowania energetycznego w Polsce. Węgiel kamienny wykorzystywany jest głównie w energetyce, jego właściwości pozwalają uzyskać paliwa silnikowe różnego rodzaju, gaz opałowy, czy koks. Jest głównym surowcem znajdującym zastosowanie w dostarczaniu energii cieplnej, służy ogrzewaniu gospodarstw domowych.
W gospodarce węgiel kamienny wykorzystuje się w przemyśle metalurgicznym, w produkcji tworzyw sztucznych, znajdziemy go również w składzie rozpuszczalników, nawozów oraz środków ochrony roślin. Branża farmaceutyczna używa węgla kamiennego w produkcji leków, popularny węgiel aktywny jest doskonałym środkiem zwalczającym objawy zatruć pokarmowych, dobrze sobie radzi z biegunką. Spotykany jest też w lekach służących do łagodzenia trądziku, łupieżu.
Jest też surowcem znajdującym się w składzie wielu kosmetyków, substancji zapachowych, barwników przeznaczonych do tkanin. Zastosowanie węgla kamiennego znajdujemy również w wytwarzaniu materiałów wybuchowych oraz w branży jubilerskiej.
Gdzie wykorzystuje się węgiel brunatny?
Głównym przeznaczeniem węgla brunatnego jest przemysł, w niektórych regionach służy ogrzewaniu domów jako opał, jest tanim źródłem energii. W celach grzewczych węgiel brunatny jest często brykietowany. W Europie około 90% wydobytego węgla brunatnego trafia do energetyki, to główne źródło zasilające współpracujące z kopalniami elektrownie.
W Polsce praktycznie 100% surowca znajduje zastosowanie w produkcji energii. To kopalina wykorzystywana w przemyśle chemicznym, znajduje się w składzie materiałów jak ciekły azot, ksenon, amoniak. Z pyłu węglowego, powstałego podczas procesu obróbki węgla brunatnego, wytwarza się surowiec używany w ogrodnictwie, w produkcji sorbentów, preparatów owadobójczych i grzybobójczych, wykorzystuje się go też procesie użyźniania gleb uprawnych.
Węgiel kamienny a węgiel brunatny – co jest bardziej opłacalne?
O kaloryczności węgla decyduje zawartość tego pierwiastka i w odniesieniu do węgla brunatnego węgiel kamienny jest zdecydowanie bardziej cennym surowcem. Węgiel brunatny dostarcza co najmniej połowę mniej energii niż może jej dostarczyć węgiel kamienny. Wartość opałowa węgla brunatnego jest zdecydowanie niższa, jest wilgotny i przed użyciem wymaga podsuszenia.
Wysoka zawartość siarki w węglu brunatnym sprawia, że jest mniej ekologicznym paliwem, dlatego organy administracji wielu województw przyjęły uchwały antysmogowe, według przepisów obowiązuje całkowity zakaz palenia węglem brunatnym. Skraplanie kwasu siarkowego podczas spalania węgla brunatnego powoduje też korozję i uszkodzenie kotłów grzewczych.