Sterowanie oświetleniem ulicznym, kiedyś a dzisiaj?

Oświetlenie uliczne

Jak zmienił się sposób sterowania oświetleniem ulicznym na przestrzeni lat? I jakie korzyści przyniosły nowoczesne systemy sterowania oświetleniem? Sprawdzamy i wyjaśniamy, jak działa nowoczesne oświetlenie uliczne.

Sterowanie oświetleniem ulicznym na przestrzeni lat

Nie będziemy cofać się do czasów, gdy oświetlano miejsca publiczne pochodniami czy lampami olejowymi, jednak warto o tym pamiętać, aby uzmysłowić sobie, jak wiele zmieniło się od tego czasu. W sterowaniu oświetleniem ulicznym zaczęto wykorzystywać nowoczesne technologie, co przyniosło miastom oszczędności, a także korzyści ekologiczne. Początkowo stosowano w oświetleniu automat zmierzchowy, który miał na celu załączenie lamp ulicznych po zapadnięciu zmroku. Z kolei pojawienie się porannych promieni, wymuszało jego odwrotną pracę. Nieco nowocześniejsze sterowanie oświetleniem ulicznym posiada już element, który wydłuża czas świecenia latarni w pochmurne dni, a także reduktory mocy, które zmniejszają intensywność oświetlenia w nocy w miejscach o małym natężeniu ruchu. A czym charakteryzują się najnowocześniejsze systemy sterowania oświetleniem ulicznym? I jakie dają korzyści?

Nowoczesne systemy sterowania oświetleniem ulicznym

Nowoczesne sterowanie oświetleniem ulicznym to rozwiązania m.in. AIUT Smart City, które umożliwiają zdalne sterowanie miejską siecią oświetleniową. Na czym to polega? Bezpośrednio na lampach ulicznych montuje się specjalne sterowniki, które umożliwiają stałe monitorowanie i sterowanie intensywnością światła. Dzięki czemu możliwe jest jak najlepsze dopasowanie oświetlenia do potrzeb mieszkańców. System sterowania oświetleniem ulicznym umożliwia dopasowanie poziomu światła to konkretnych lokalizacji – można na przykład zwiększyć natężenie światła w okolicach przejść dla pieszych, a zmniejszyć na uliczkach o małym natężeniu ruchu.

Ponadto systemy sterowania oświetleniem ulicznym dostarczają do serwera (za pośrednictwem sieci IoT) informacje na temat zużycia energii czy stanu danej lampy. Dzięki czemu możesz kontrolować prawidłowe działanie konkretnych latarni, a w razie awarii system może szybko powiadomić serwisanta o konieczności interwencji. Takie informacje mogą być również przekazywane w formie alertu SMS.

Zalety inteligentnych systemów sterowania oświetleniem

Podsumujmy zatem, jakie korzyści przyniosły nam nowoczesne systemy sterowania oświetleniem ulicznym.

  • Znacznie mniejsze koszty zużycia energii.
  • Optymalne zarządzanie oświetleniem przy ulicach.
  • Możliwość dopasowania natężenia światła do potrzeb mieszkańców, a tym samym zwiększenie bezpieczeństwa na drodze.
  • Stała kontrola prawidłowego działania latarni miejskich.
  • Stała kontrola napięcia, natężenia prądu, współczynników mocy.
  • Możliwość zdalnego sterowania oświetleniem ulicznym.

Sterowanie oświetleniem ulicznym jest dziś dużo prostsze i mniej kosztowne, wpisując się tym samym w realizowaną przez miasta na całym świecie ideę Smart City.

1 myśl na “Sterowanie oświetleniem ulicznym, kiedyś a dzisiaj?”

  1. No właśnie takie powinno być dzisiaj zarządzanie – zdalne i niezawodne. Jestem za tym, by wszędzie wprowadzać tego typu nowoczesne rozwiązania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *