Budownictwo to branża, która wciąż się rozwija, co widać doskonale choćby po tym, jak wiele obecnie mamy do czynienia z nowymi technologiami i innowacyjnymi materiałami. Jak wygląda to w przypadku budowy domów? Które z nich cieszą się największą popularnością i czym się wyróżniają?
- Nowe technologie w budownictwie – co dają?
- Czym są domy pasywne?
- Domy modułowe, czyli jakie?
- Jakie są domy energooszczędne?
- Na czym polega budowa domów inteligentnych?
- Domy szkieletowe i kanadyjskie – rosnąca popularność
Nowe technologie w budownictwie – co dają?
Nowe technologie w budownictwie to wbrew pozorom bardzo szerokie zagadnienie, które może odnosić się do naprawdę wielu kwestii, zarówno sposoby budowy, wykorzystanych materiałów, jak i narzędzi. To, co je wszystkie łączy, to fakt, iż są one idealnie dopasowane do potrzeb mieszkaniowych i najczęściej liczyć się będą takie kryteria, jak szybkość i łatwość budowy, stabilność i bezpieczeństwo czy poprawa komfortu. Ich budowa wykonana jest z ogromną starannością. Dotyczy to zresztą nie tylko samego budynku, jak i wykorzystanych w nich nowoczesnych rozwiązań, mających na celu oszczędność energii, zagwarantowanie ciepła i wygody.
Czym są domy pasywne?
Czym wyróżnia się budownictwo domów pasywnych? Przede wszystkim zastosowaną technologią, która pozwala na jak największą izolację, poprzez wprowadzenie rozwiązań pozwalających na zminimalizowanie zużycia energii, głównie cieplnej, ale nie tylko. To innowacyjne rozwiązanie, które na stałe weszło już do budownictwa i wykorzystuje się je nie tylko przy nowych projektach, ale i przy modernizacji już istniejących budynków. Istotną kwestią będzie tutaj odpowiednio zastosowany system wentylacji, który odpowiada za dogrzewanie wnętrza i wymianę powietrza.
Domy modułowe, czyli jakie?
Ciekawą alternatywą dla standardowego domu są te modułowe i zyskuje ta opcja coraz większą popularność. Ich największą zaletą jest przede wszystkim stosunkowo krótki czas budowy. Kiedyś kojarzone przede wszystkim z domami-kontenerami, obecnie zostały docenione, jako równie stabilne, eleganckie i funkcjonalne. Wykonuje się je z gotowych prefabrykatów, a swoim wyglądem są trudne do odróżnienia od tradycyjnych budynków. Najczęściej są one parterowe.
Jakie są domy energooszczędne?
Wyżej wspomniano domy pasywne jako możliwość na oszczędność energii, czym więc odróżnia się opcja domów energooszczędnych? Wbrew pozorom nie jest to ta sama technologia budowy, a różnica dotyczy przede wszystkim tym, jakie jest zapotrzebowanie na energię. W domu pasywnym nie powinno to przekraczać 15 kWh/m2, a w przypadku domów energooszczędnych takie zapotrzebowanie musi się mieścić w 40 – 70 kWh/m2, jest więc zdecydowanie wyższe, choć nadal mniejsze niż w tradycyjnych domach. Liczyć będą się parametry izolacyjne, a także sposób ustawienia na działce, czy zastosowana metoda ogrzewania (piece gazowe, rekuperatory).
Na czym polega budowa domów inteligentnych?
Bardzo nowoczesnym rozwiązaniem są także domy inteligentne, co jednak kryje się za tym pojęciem? Przede wszystkim zastosowanie nowoczesnych technologii, które umożliwiają sterowanie poszczególnymi parametrami domu niezależnie od miejsca. W ten sposób za pomocą kilku przycisków można ustawić temperaturę, wentylację i wiele innych. Marzenie wielu osób.
Domy szkieletowe i kanadyjskie – rosnąca popularność
Ciekawą opcją, o której warto wspomnieć, są także zyskujące na popularności domy szkieletowe i kanadyjskie. O ile w polskich warunkach standardem są domy murowane, przez co ich budowa trwa długo, o tyle domy szkieletowe powstają stosunkowo szybko, ponieważ tworzy się je z drewnianych szkieletów. Są równie wytrzymałe i stabilne, choć nie tak żywotne jak domy murowane i trzeba je odnawiać mniej więcej co 50 lat. Z założenia są one także bardzo energooszczędne.
Moim zdaniem zbudowanie domu energooszczędnego, jeszcze z materiałów ekologicznych to ŚWIETNY pomysł. Z tym że nie ogarnąłbym budżetowo. Na ten moment budowa takiego domu wydaje mi się jednak mega droga…
Wszystkie te technologie fajnie brzmią, ale szkoda, że koszty takiej inwestycji są wręcz niewyobrażalne i dla wielu osób są przeszkodą do zbudowania „lepszej” nieruchomości.
O kurcze, pierwszy raz słyszę o domach modułowych, aaaaa, ale czytam i widzę, że to po prostu domy-kontenery? To już mi się nie podoba 🙁