UDT to Urząd Dozoru Technicznego, którego głównym zadaniem jest sprawowanie dozoru technicznego nad urządzeniami technicznymi. Urząd ten prowadzi ponadto działalność certyfikacyjną oraz szkoleniową. Istnieje wiele zawodów, do których wykonywania niezbędne jest zdanie egzaminu państwowego przeprowadzanego przez UDT. Jakie to są zawody? Jak wyglądają kursy przygotowawcze i czy są one konieczne, aby przystąpić do egzaminu? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w niniejszym artykule.
Gdzie można zrobić kurs UDT?
Jak już zaznaczyliśmy na wstępie, Urząd Dozoru Technicznego przeprowadza zarówno egzaminy, jak i kursy, jednak ważną informacją jest to, że istnieje możliwość podejścia do egzaminu bez odbycia kursu. Osoby, które chcą uzyskać potrzebne im uprawnienia nie muszą też brać udziału w tych organizowanych przez UDT, mogą równie dobrze wziąć udział w szkoleniach innych firm. Profesjonalne kursy UDT organizuje wiele firm szkoleniowych (np. GD Partners), które bardzo dobrze przygotowują do egzaminów.
Warto zapoznać się z ofertą tego typu firm szkoleniowych, gdyż bardzo często zajęcia prowadzą specjaliści, którzy mają nie tylko teoretyczne przygotowanie, ale też dużą wiedzę praktyczną, płynącą z doświadczenia, dzięki czemu kursy te nie tylko przygotowują do zdania egzaminu, ale również do przyszłej pracy. Dokonując wyboru, dobrze jest zwrócić uwagę na to, jaki dana firma ma poziom zdawalności wśród swoich kursantów.
Do jakiej pracy niezbędny jest kurs UDT?
Certyfikaty UDT otwierają drogę do pracy przy obsłudze takich urządzeń, jak:
- suwnice, żurawie, HDS,
- podesty ruchome,
- wciągniki, wciągarki,
- wózki jezdniowe podnośnikowe,
- dźwigi towarowe,
- urządzenia ciśnieniowe,
- zbiorniki bezciśnieniowe i niskociśnieniowe,
- przenośniki kabinowe i krzesełkowe.
Aby zdać państwowy egzamin przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego, konieczna jest znajomość warunków technicznych dozoru technicznego, obowiązujących norm oraz przepisów prawnych, a także umiejętności praktyczne. Część praktyczna egzaminu polega więc na sprawdzeniu umiejętności praktycznego wykonywania czynności w obrębie obsługi lub konserwacji urządzeń podlegających dozorowi technicznemu. Po pozytywnym zdaniu egzaminu UDT wydaje uprawnienia, które mają formę plastikowych kart potwierdzających uzyskaną licencję.
Jaki kurs UDT warto zrobić?
Faktem jest, że wykwalifikowanych specjalistów, którzy mogą pracować przy obsłudze wymienionych w poprzednim akapicie sprzętów, wciąż brakuje. W związku z tym robienie kursów UDT i zdobywanie uprawnień jest bardzo dobrym pomysłem. Największą popularnością cieszą się kursy na operatorów wózków widłowych. Posiadanie takich uprawnień otwiera drzwi do pracy zarówno w kraju, jak i za granicą. Do tego osoby, które mają niezbędne uprawnienia, już na wstępie otrzymują wyższą stawkę, nawet jeśli zatrudniane są do pracy np. w magazynie i nie koniecznie będą musiały obsługiwać przy tym wózek widłowy.
Kolejnym argumentem przemawiającym za tym, aby zrobić kurs UDT na wózki jezdniowe, jest to, że nie trzeba posiadać do tego specjalnego wykształcenia, wymagania są naprawdę podstawowe (ukończone 18 lat, wykształcenie podstawowe oraz komplet badań lekarskich).
Sam myślę o tym, żeby zrobić sobie taki kurs, to zawsze jest plan B, w razie problemów ze znalezieniem pracy. Tym bardziej że ofert pracy za granica jest całe mnóstwo dla ludzi, którzy potrafią obsługiwać różne maszyny.
Moim zdaniem taki kurs otwiera bardzo dużo drzwi. Mój mąż ma i może wybierać, przebierać w naprawdę dobrych, jak na polskie warunki pracach. A i za granicą pewnie być coś znalazła, jakby chciał.