Ile kosztował węgiel kamienny? Historyczne ceny węgla kamiennego w Polsce

ile kosztowal wegiel kamienny

Węgiel kamienny jest jednym z najczęściej wykorzystywanych w Polsce paliw. Jego cena zmieniała się na przestrzeni lat, jednocześnie wpływając na koszty prądu i ogrzewania. Obecnie cena tego surowca również wzbudza wiele kontrowersji, ponieważ wciąż istnieje duże zapotrzebowanie na węgiel kamienny nie tylko w przedsiębiorstwach, ale również w gospodarstwach domowych. Porównaj, ile kosztowała tona węgla kiedyś.

Kiedy cena węgla kamiennego była najniższa?

Głównym zastosowaniem węgla kamiennego jest dostarczanie energii podczas spalania. Jest on jednym z głównych surowców energetycznych wykorzystywanych w przemyśle ciepłowniczym i energetycznym. Cena węgla kamiennego w Polsce zmieniała się na przestrzeni lat, a kiedy była najniższa?

Cena węgla kamiennego była najkorzystniejsza w Polsce przed 1982 rokiem, kiedy to koszt tony węgla wynosił 480 zł do 2000 zł przy cenie wydobycia na poziomie 4000-6000 zł. Wtedy Polska znajdowała się w kryzysie gospodarczym, a drastyczny wzrost cen węgla mógłby doprowadzić do niepokojów społecznych i utraty stabilności państwa.

Pierwszą poważną podwyżkę kosztów energii i paliw odnotowano po 1990 roku, gdy ich cena wzrosła pięciokrotnie w stosunku do poprzednich lat. Wywołało to społeczny sprzeciw wobec podwyżek cen węgla kamiennego. W 1997 roku weszła w życie Ustawa określająca, na jakiej postawie mają być ustalane ceny energii, tym samym wpływając na ustabilizowanie się funkcjonowania sektora energetycznego.

Ile kosztował węgiel kamienny na początku obecnego wieku?

Ile kosztowała tona węgla w 2000 roku? Średnioroczna cena węgla kamiennego wtedy wynosiła blisko 386 zł za 1000 kg. Później nastąpiła reforma górnictwa i cena węgla wzrosła do około 422 zł za tonę tego surowca. Natomiast w 2007 roku cena za tonę węgla kamiennego oscylowała wokół kwoty 523 zł. W 2009 roku za tę samą ilość surowca trzeba było już zapłacić około 605 zł. Cena węgla kamiennego wzrastała do 2012 roku do poziomu ponad 818 zł za tonę, by później ulec stopniowemu obniżeniu. W 2015 roku cena węgla kamiennego oscylowała wokół kwoty 790 zł za tonę.

Ile obecnie kosztuje węgiel kamienny?

W wyniku wielu przemian i wzrostu kosztów wydobycia węgla kamiennego cena za tonę tego surowca ponownie zaczęła wzrastać po 2015 roku. Polityka Uni Europejskiej narzucająca normy dotyczące ograniczenia emisji szkodliwych gazów do atmosfery również przełożyła się na to, ile kosztuje węgiel kamienny obecnie.

W 2019 roku średnioroczna cena węgla wynosiła około 885 zł za tonę. Na podobnym poziomie utrzymywała się jeszcze rok później w 2020 roku i oscylowała wokół kwoty 890 zł. Natomiast w 2021 roku cena tego surowca drastycznie wzrosła, osiągając poziom blisko 997 zł za tonę. W 2022 roku za 1000 kg węgla kamiennego trzeba było zapłacić już około 1200 zł. Według prognoz koszt za tonę tego surowca w pierwszym kwartale 2023 roku ma cały czas wzrastać, natomiast później nieco się obniży.

Mimo wahań i wzrostu cen węgla kamiennego wciąż jest on jednym z najtańszych surowców wykorzystywanych do wytwarzania energii.

3 myśli na “Ile kosztował węgiel kamienny? Historyczne ceny węgla kamiennego w Polsce”

  1. Wydaje mi się, że jak już pwooli w UE zostanie wprwadzona neutralność klimatyczna, to węgiel w końcu zachnie tanieć. Taką mam przynajmniej nadzieję…

  2. Zobacz ile w 1980 r kosztowała cena wydobycia – 6000 zł a węgiel sprzedawali za średnio 1000 zł czyli państwo dopłacało 5000 zł. Ekonomia po ch…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *