Dolny Śląsk z uwagi na swoje położenie jest atrakcyjnym miejscem do inwestowania. Dlaczego? Przede wszystkim graniczy z Niemcami i Czechami. Ponadto przez województwo przebiegają ważne szlaki komunikacyjne. Dzięki temu budowa inwestycji na tych terenach jest dobrym posunięciem.
- Czym jest LSSE?
- Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „INVEST-PARK”
- Gdzie inwestować na Dolnym Śląsku?
Czym jest LSSE?
Na Dolnym Śląsku powstała Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. Obejmuje ona 18 podstref położonych w środkowej części województwa. Zajmują one łącznie powierzchnię 1 361 ha.
LSSE powstała w 1997 roku. Od tego czasu firmy zdążyły zainwestować w niej ponad 9 miliardów złotych. Ale to nie wszystko. Na terenie strefy zatrudnionych jest ponad 16 tysięcy pracowników. Warto wspomnieć, że w strukturze branżowej Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej od lat przeważa przemysł motoryzacyjny i metalowy. Tam też jest najwięcej zatrudnionych. Na potrzeby branży motoryzacyjnej pracują m.in. Sitech, Faurecia, Sanden i Volkswagen Motor Polska. Stąd Klaster Motoryzacyjny. W LSSE utworzono Dolnośląski Klaster Edukacyjny i Dolnośląski Klaster Lotniczy.
Ale to nie wszystko. Na terenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej powstanie inwestycja z branży spożywczej. W Środzie Śląskiej powstanie zakład światowego potentata – PepsiCo, który produkuje przekąski. Piotr Wojtyczka o najnowszej inwestycji w LSSE powiedział, że będzie ona do tej pory największą, jaka powstała na jej obszarze. Nakład inwestycyjny ma wynieść ponad 1,3 miliarda złotych. Zakład PepsiCo będzie miał 55 000 m2 zabudowanej powierzchni. Zatrudnionych ma być 400-500 osób. Co więcej, inwestycja będzie opierać się o lokalnych dostawców, a więc przyczyni się do rozwoju polskiego rolnictwa.
Dlaczego LSSE przyciąga takich inwestorów? Przede wszystkim dzięki kompleksowemu wsparciu dla przedsiębiorstw. Podstawowym udogodnieniem są ulgi podatkowe dla przedsiębiorców. Jakie? Okazuje się, że firmy, które działają w strefie ekonomicznej, otrzymują pomoc publiczną w postaci zwolnienia w podatku dochodowym.
Ponadto firmy skupione w LSSE mają wsparcie biznesowe. Organizowane są specjalne spotkania, szkolenia i warsztaty, działa forum HR. Ponadto każda firma w LSSE ma przydzielonego opiekuna. To on ma zawsze służyć pomocą i radą, wspierać konkretne przedsiębiorstwo, być mentorem. Dla twórców i osób zarządzających LSSE ważne jest, by działające na jej terenie firmy rozwijały swój biznes w przyjaznym otoczeniu.
Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „INVEST-PARK”
Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna to jeden z 14 państwowych podmiotów, które wydających decyzje o inwestycjach w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. WSSE ma ponad 20-letnie doświadczenie we wspieraniu biznesów. Na jej terenach powstają inwestycje globalnych koncernów, ale też średnie, małe i mikro przedsiębiorstwa.
Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „INVEST-PARK” to obszar o łącznej powierzchni ponad 20 tys. km2. Zlokalizowany jest w sumie w 3 województwach, 29 powiatach i na terenie 174 gmin.
WSSE wspiera rozwój regionalny, ale też tworzy przyjazny klimat dla inwestorów zagranicznych. Piotr Wojtyczka, Prezes Zarządu Invest-Park, wcześniej zasiadał w zarządzie LSSE, ma więc doświadczenie we wspieraniu nowych inwestycji. Te, które powstają na obszarze WSSE również mogą liczyć na ulgi podatkowe. Ale to nie wszystko. Umożliwia im się też zakup lub wynajem hal produkcyjnych, magazynowych lub powierzchni biurowych. Firmy powstające w WSSE mogą też liczyć na wsparcie w kwestiach prawnych i organizacyjnych oraz w innych formach pomocy dla przedsiębiorców realizujących nowe inwestycje.
Gdzie inwestować na Dolnym Śląsku?
Trudno odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Na pewno warto inwestować na Dolnym Śląsku, ponieważ sieć dróg i linii kolejowych, a także bliskość Niemiec i Czech jest kluczowa. A gdzie dokładnie? Można wybrać właśnie LSSE lub WSSE i dodatkowo skorzystać z instrumentu wsparcia nowych inwestycji, które realizowane są na terenie Rzeczypospolitej Polskiej – Polska Strefa Inwestycji.
No ale te ulgi podatkowe są tylko dla polskich przedsiębiorców, czy dla wszystkich? Nie powinno to być tak, że im większa firma, tym większy podatek płaci? Trochę się na tym nie znam, ale zastanawiam się nad tymi ulgami, oraz czy małe biznesy też mogą partycypować w strefie?