Przemysł jest jednym z głównych źródeł dochodu każdego państwa, obok usług i rolnictwa. Opiera się na wytwarzaniu produktów, które mogą być wykorzystywane do dalszej produkcji lub bezpośredniej konsumpcji. Jakie gałęzie przemysłu w Polsce są najsilniejsze? Jakie tendencje rozwojowe przewidują specjaliści na kolejne lata? Sprawdź te informacje w naszym artykule.
- Gałęzie przemysłu w Polsce
- Jakie są najsilniejsze gałęzie przemysłu w Polsce?
- Tendencje rozwoju przemysłu w Polsce
Gałęzie przemysłu w Polsce
Przemysł jest bardzo szeroką branżą, dlatego w celu usprawnienia jego badania i zarządzania podzielono go na grupy. One z kolei zostały podzielone na gałęzie.
Wśród grup przemysłu wyróżniamy:
- przemysł paliwowo-energetyczny (gałęzie: przemysł węglowy, paliwowy, energetyczny),
- przemysł metalurgiczny (gałęzie: kopalnictwo i hutnictwo żelaza, metali nieżelaznych),
- przemysł elektromaszynowy (gałęzie: przemysł metalowy, maszynowy, środków transportu, precyzyjny, elektrotechniczny i elektroniczny),
- przemysł chemiczny stanowiący także gałąź,
- przemysł mineralny (gałęzie: przemysł materiałów budowlanych, szklarski, ceramiki szlachetnej),
- przemysł drzewno-papierniczy (gałęzie: przemysł drzewny, celulozowo-papierniczy),
- przemysł lekki (gałęzie: przemysł włókienniczy (tekstylny), odzieżowy, skórzany),
- przemysł spożywczy stanowiący także gałąź,
- pozostały przemysł (gałęzie: przemysł paszowy i utylizacyjny, poligraficzny, wysokiej technologii).
Do gałęzi przemysłu w Polsce zaliczane są także wytwórnie instrumentów muzycznych, zabawek, a także galanterii.
Jakie są najsilniejsze gałęzie przemysłu w Polsce?
Mimo dużej ilości gałęzi przemysłu działających w Polsce nie każda ma identyczną szansę na zostanie najsilniejszą. Aktualnie za najprężniej rozwijająca się gałąź przemysłu w naszym kraju uznaje się przemysły: węglowy, paliwowy i energetyczny. Zawdzięczamy to nowoczesnemu wyposażeniu przedsiębiorstw z tej branży. Ponadto nie lada korzyścią dla nich jest krajowe wykorzystanie wydobywanych surowców. Kolejną silną gałęzią polskiego przemysłu jest branża środków transportu. Na bazie kapitału pozyskiwanego zza granicy prężnie rozwijają się u nas firmy motoryzacyjne. Za istotną gałąź działająca na tej samej zasadzie uznajemy przemysł elektrotechniczny i elektroniczny – dominuje produkcja sprzętu AGD.
Tendencje rozwoju przemysłu w Polsce
Polskie Lobby Przemysłowe w 2016 roku opublikowało propozycję kierunków odbudowy i rozwoju przemysłu w Polsce w kolejnych 10 latach. Zauważono w niej, że do rozwoju gałęzi przemysłu w Polsce konieczny jest ciągły rozwój oraz innowacyjność. Zwrócono uwagę na konieczność rozwoju gałęzi związanej z przemysłem wysokiej technologii. Istotnymi zmianami, które powinny być wprowadzone w polskim przemyśle, są także koncentrowanie produkcji oraz wzrost wykorzystania produkcji krajowej w stosunku do importu. Problemem do rozwiązania w polskiej gospodarce jest także kolejna kwestia związana z importem – PLP zauważyło konieczność rozwoju produkcji całościowej w Polsce kosztem „składania” gotowych produktów z zagranicznych półproduktów.
Polska jest mini-Chinami Europy.