Wyobraź sobie taką sytuację. Idziesz do urzędu lub centrum handlowego. Zanim trafisz do odpowiedniego miejsca, chcesz się dowiedzieć, gdzie ono się znajduje, a więc pierwsze kroki kierujesz do punktu informacyjnego, a tam… kolejki. Co robić? Rozwiązaniem jest infokiosk. Przedstawiamy, co to jest, jakie może mieć możliwości i kto tak naprawdę z tego korzysta.
- Co to są infokioski?
- Jak działa infokiosk multimedialny?
- Infokioski – dla kogo? Kto z nich korzysta?
Co to są infokioski?
Infokiosk, kiosk multimedialny, inteligentny kiosk – to urządzenie komputerowe spełniające funkcję informacyjną. Czyli, co tak naprawdę? Infokioski służą do pozyskiwania, udzielania informacji ich użytkownikom.
Ich budowa jest bardzo prosta. Najczęściej składają się z ekranu komputera, do którego podłączona jest klawiatura oraz touchpad lub ekranu dotykowego. Konstrukcja zwykle jest wodoodporna, a także wandaloodporna, dzięki czemu urządzenia może być zainstalowane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku.
A gdzie je można kupić? W końcu nie jest to sprzęt dostępny w każdym sklepie komputerowym… Infokioski multimedialne można zamówić u ich producenta (www.mera-systemy.pl), który zwykle zapewnia również ich serwis, utrzymanie oraz wsparcie. A jak działa takie urządzenie?
Jak działa infokiosk multimedialny?
Infokiosk to tak naprawdę komputer, tylko w nieco innej formie, przeznaczony jest do swobodnej obsługi przez wielu użytkowników. Jego możliwości i działanie jest uzależnione od tego, jakie oprogramowanie na nim zainstalowano.
Może więc spełniać różne funkcje – stanowić wyszukiwarkę produktów w sklepie, pokazywać mapkę centrum handlowego czy informować o eksponatach znajdujących się w muzeum. To skomputeryzowany punkt informacyjny, który w szybki i prosty sposób dostarcza wiedzę na określony temat.
A skoro o obsłudze jest mowa, to jak działa takie urządzenie z punktu widzenia użytkowników? Tak samo jak tablet czy laptop. Obsługa może być wyłącznie dotykowa lub umożliwiać korzystanie z klawiatury/touchpada (to często jest bardziej praktyczne, bo jak ktoś choć raz korzystał z klawiatury dotykowej, wie, jak żmudne może być wybieranie każdej literki).
Systemy w takich kioskach multimedialnych są również tak zaprogramowane, aby przechodzenie do kolejnych opcji oraz wyszukiwanie informacji było jak najbardziej intuicyjne, nie wymagała długiego zastanowienia się nawet ze strony mniej zaawansowanych technologicznie użytkowników.
Infokioski – dla kogo? Kto z nich korzysta?
Wydaje Ci się, że z infokiosków nikt nie korzysta, jest to zbędny wydatek w Twoim biznesie? No cóż, jesteś w błędzie – i zaraz Cię przekonamy, dlaczego tak jest.
Inteligentny kiosk to rozwiązanie uniwersalne, mające szerokie zastosowanie. Znajduje się na dworcach, lotniskach, w kinach, urzędach, centrach handlowych, a nawet w nowoczesnych bibliotekach i szpitalach. Jak się pewnie zastanowisz, to nie raz z nich korzystałeś.
Na zakup infokiosków decydują się też duże sklepy, które w ten sposób udostępniają swoim użytkownikom wyszukiwarkę produktów – mogą sprawdzić, czy wybrana rzecz jest dostępna w sklepie, jaki ma kod magazynowy i gdzie w praktyce można ją odnaleźć. Mogą pełnić funkcję kas samoobsługowych lub umożliwiać wywołanie zdjęć.
Mają zastosowanie nawet w branży turystycznej – można na nich sprawdzić historię zabytków, a także bardziej praktyczne informacje, jak godziny otwarcia wybranych punktów, a także koszty biletów.
To, do czego będą wykorzystywane, zależy wyłącznie od tego, w jaki sposób się je zaprogramuje. Zapewniają szybki dostęp do kompleksowej informacji, dzięki nim nie jest konieczne zatrudnianie dodatkowych pracowników.
Przekonany? W takim razie przemyśl, w jaki sposób infokiosk mógłby usprawnić procesy w Twojej firmie. Nie wiesz, czy jest to możliwe? Skontaktuj się z ich producentem, który oceni, czy realna jest taka realizacja zlecenia. Proste? Proste!