Węgiel kamienny to surowiec wykorzystywany do wytwarzania ciepła w domach, a także szeroko stosowany w przemyśle. Czym jest węgiel kamienny i kiedy powstał? Z naszego artykułu dowiesz się, jak powstawał i czym się charakteryzuje.
- Co to jest węgiel kamienny?
- Kiedy powstał węgiel kamienny?
- Czym charakteryzuje się węgiel kamienny?
- Do czego wykorzystuje się węgiel kamienny?
Co to jest węgiel kamienny?
Węgiel kamienny jest najbardziej popularnym surowcem energetycznym wykorzystywanym do ogrzewania. Powstał on poprzez przemianę nagromadzonej materii organicznej. Co to znaczy, że węgiel kamienny jest skałą pochodzenia roślinnego? Pod wpływem czynników, m.in. biologicznych, biochemicznych, geologicznych i geochemicznych, obumarłe szczątki roślin uległy przeobrażeniu — proces ten jest określany uwęgleniem, czyli wzbogaceniem w pierwiastek zwany węglem.
Jak powstał węgiel kamienny? Materia organiczna (np. liście, obumarłe rośliny) zmieniła się w torf, następnie powstał węgiel brunatny, który uległ przeobrażeniu w węgiel kamienny. Najbardziej bogaty w węgiel jest antracyt zawierający nawet 97% tego pierwiastka.
Kiedy powstał węgiel kamienny?
Złoża węgla kamiennego w Polsce powstały w erze paleozoicznej w okresie zwanym karbonem i szacuje się, że mają około 300-360 mln lat. Wtedy na Ziemi rosła bujna roślinność — większość planety pokrywały lasy złożone z wysokich paproci i widłaków. Obumarłe rośliny odkładały się w podmokłych częściach terenu. To właśnie z nich w późniejszym czasie powstały pokłady węgla kamiennego.
Czym charakteryzuje się węgiel kamienny?
Węgiel kamienny posiada czarną barwę, jest kruchy i dosyć zwięzły. Właściwości węgla kamiennego są uzależnione od warunków, w jakich powstawał ten surowiec. Kluczowe czynniki, które mają wpływ na posiadane przez niego cechy, to towarzyszące procesom przemiany temperatura i ciśnienie.
Z jakich pierwiastków składa się węgiel kamienny? Główny jego składnik stanowi oczywiście węgiel (75-92%), a tuż obok niego znajdują się również takie pierwiastki jak wodór (2-6%), tlen (1-18%), azot (0,5-2%) i siarka (0,2-2%). Węgiel kamienny jest znacznie bardziej kaloryczny od węgla brunatnego.
Ze względu na materię organiczną, z której powstał węgiel kamienny, wyróżnia się:
- Węgiel humusowy — powstały z rozłożonej flory lądowej;
- Węgiel sapropelowy — utworzony z resztek flory wodnej;
- Węgiel liptobiolitowy — powstały z żywiczno-woskowych składników roślin.
Do czego wykorzystuje się węgiel kamienny?
Głównym zastosowaniem węgla kamiennego jest wytwarzanie ciepła i energii podczas jego spalania. Węgiel kamienny wykorzystuje się w gospodarstwach domowych do ogrzewania mieszkań oraz w przemyśle. Jest on stosowany również w farmacji podczas wytwarzania leków, kosmetologii do produkcji m.in. kremów i maseczek, a także w rolnictwie do opracowywania nawozów i odżywek dla roślin.
Istnie kilka rodzajów węgla kamiennego, które różnią się między sobą szybkością spalania, wielkością ziaren oraz kalorycznością. Poszczególne rodzaje węgla znajdują także zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, energetyce oraz gospodarstwach domowych.
Co to jest węgiel kamienny? Ja wam odpowiem. Przeżytek, który już dawno powinien być zabroniony. Kiedy w koncu postawimy na odnawialne źródła energii zamiast na węgiel?