Azoty Tarnów, co wiemy o jednej z popularniejszych firm w Polsce?

Przemysł

W ostatnim czasie niezwykle dużo mówi się o nawozach. Bez wątpienia substancje te drożeją, co przekłada się na wzrost cen żywności. Warto wiedzieć, jakie są główne spółki, które zajmują się produkcją nawozów oraz innych substancji chemicznych, stosowanych między innymi do ochrony  plonów. O jednej z największych firm na rynku, działających w tym temacie, grupie Azory, dowiesz się więcej z poniższego artykułu.

Azoty – co to za firma?

Grupa Azoty S.A. to największy koncern chemiczny w Polsce. Swoją główną siedzibę ma w Mościcach, dzielnicy Tarnowa, jednak zakłady mieszczą się w całej Polsce. Firma powstała w 1927 roku w Tarnowie. Obecnie grupa zajmuje drugie miejsce w Unii Europejskiej pod względem produkcji nawozów azotowych, oraz wieloskładnikowych, jednak inne wytwory chemiczne przedsiębiorstwa również cieszą się ogromną popularnością. Firma cały czas szuka możliwości rozwoju i stale się powiększa – w roku 2018 przejęła grupę Compo Expert, która jest jednym z czołowych producentów nawozów specjalistycznych w Europie.

Dzięki dużej strukturze organizacyjnej firma może oferować konkurencyjne stawki, choć w kwestii nawozów nie jest to obecnie proste. Mimo to, w połowie marca tego roku firma Anwil, należąca do grupy Orlen, zaktualizowała swój cennik, wzbudzając niemały popłoch wśród rolników. Za tonę jednego z najpopularniejszych nawozów, saletry amonowej, trzeba było wtedy zapłacić 6,1 tysiąca złotych, natomiast Azoty w tym samym czasie oferowały klientom cenę 4,4 tysiąca złotych.

Co oferuje grupa Azoty?

Grupa Azoty to firma, która znana jest głównie z produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, jednak nie tylko. Inne substancje, które wytwarza to między innymi melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO czy biel tytanowa. Są one używane w przemyśle do produkcji naczyń, farb czy tworzyw termoutwardzalnych. Obecnie największą część swojej produkcji zajmują jednak właśnie nawozy, które importowane są do wielu krajów Europy.

Gdzie znajdują się spółki zależne grupy Azoty?

Choć główna siedziba grupy Azoty mieści się w Tarnowie, firma ta ma wiele różnych spółek zależnych, rozsianych po terenie całego kraju. Są to między innymi Grupa Azoty PUŁAWY, w której głównie zaopatrują się rolnicy – oprócz nawozów azotowych produkuje najwięcej melaminy, a także Grupa Azoty POLICE, Azoty ZAK S.A, mieszcząca się w Kędzierzynie, Azoty Polyolefins S.A, Compo Expert GmbH, Azoty ATT Polymers GmbH (produkująca głównie poliamid), Azoty SIARKOPOL w Grzybowie, Azoty KOLTAR, Azoty PKCh, Azoty JRCh, Azoty AUTOMATYKA, oraz Grupa Azoty PROREM. Wszystkie te firmy są częścią grupy tarnowskiej, będąc jednocześnie osobnymi, pracującymi na swoje zyski jednostkami.

Warto zaznaczyć, że grupa Azoty cały czas się rozrasta i w jej składzie pojawiają się coraz to nowe podmioty. Jest to jedna z największych w Europie firm, produkujących nie tylko nawozy, ale także inne produkty chemiczne, bez których nie może obejść się większość gałęzi przemysłu.

2 myśli na “Azoty Tarnów, co wiemy o jednej z popularniejszych firm w Polsce?”

  1. Dużo się mówi o tej firmie. Myślę, że tacy giganci są potrzebni. Byle rozwój Polski postępował. A póki co to kiepsko to widzę przy cenach nawozów.

  2. Mieszkam nieopodal Tarnowa, nie wiedziałam, że mamy w mieście aż tak rozwinięty przemysł, ciekawa sprawa, pewnie zapewnia wiele miejsc pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *