Skutki bezrobocia. Jaki jest poziom bezrobocia w Polsce?

  • by
Osoba podpierająca ścianę

Problem bezrobocia obecny jest właściwie w każdym kraju. Niesie to za sobą określone skutki, okazuje się jednak, że nie zawsze są one negatywne, jak się powszechnie uważa. Co więc warto wiedzieć o bezrobociu? Jakie są jego przyczyny, a jakie skutki? Ile wynosi obecnie poziom bezrobocia w Polsce?

Czym jest bezrobocie?

Osoba bezrobotna to taka, która jest zdolna do pracy i chce ją podjąć, ale nie znajduje zatrudnienia. Chodzi o osoby, które nie są zatrudnione, nie prowadzą działalności gospodarczej i nie świadczą żadnej innej pracy zarobkowej. Za długotrwale bezrobotną uważa się osobę, która nie ma pracy od co najmniej roku w ciągu ostatnich 2 lat.

W psychologii takie zjawisko społeczne podzielić można na kilka faz. Najpierw pojawia się obawa utraty pracy, szok po utracie pracy, wejście w bezrobocie, a później pesymizm, rezygnacja i dopasowanie do sytuacji.

Jakie są przyczyny bezrobocia?

Przyczyny bezrobocia mogą być różne. Osoby nie znajdują pracy, która odpowiada ich oczekiwaniom finansowym i aspiracjom. Wśród przyczyn bezrobocia są również wysokie koszty dla pracodawców, sztywne prawo pracy, niedopasowanie terytorialne (wymagana jest zmiana miejsca zamieszkania), reglamentacja pracy, brak doświadczenia zawodowego (widoczne szczególnie wśród absolwentów wyższych uczelni) oraz czynniki związane np. z obecnym kryzysem gospodarczym, spadkiem popytu na dane usługi, wysoką konkurencją itp.

Jakie są ekonomiczne skutki bezrobocia?

Bezrobocie wywołuje wiele skutków ekonomicznych. Może to być rozwój tzw. szarej strefy, zmniejszenie wpływów do budżetu państwa, obniżenie dochodów w gospodarstwach domowych, zwiększenie wydatków z budżetu państwa na zasiłki dla bezrobotnych, spadek poziomu produkcji ubytek kapitału ludzkiego.

Społeczne skutki bezrobocia

Bezrobocie niesie ze sobą wiele społecznych skutków. Wśród nich wymienia się np. poczucie wykluczenia ze społeczeństwa, utratę pozycji społecznej, utratę znajomych, konflikty w rodzinie, odkładanie decyzji o założeniu rodziny, pogarszanie się zdrowia, patologie społeczne, obniżony standard życia, emigrację zarobkową, nadmiar czasu wolnego, czy obniżanie się kwalifikacji i zanikanie umiejętności.

Psychologiczne skutki bezrobocia

Nie brakuje również psychologicznych skutków bezrobocia. Należą do nich m.in. zaburzenia emocjonalne, depresje, frustracje, utrata poczucia własnej wartości, brak wiary w siebie, stres, skłonność do myśli samobójczych, poczucie braku perspektyw i niechęć do poszukiwania pracy.

Pozytywne skutki bezrobocia

Gdy w grę wchodzi bezrobocie krótkookresowe, można mówić o pozytywnych jego skutkach. Wśród nich wymienia się łatwiejszą walkę z inflacją, wysoką wydajność pracy, chęć podnoszenia kwalifikacji zawodowych, czy staranne wykonywanie pracy z obawy na jej utratę.

Jaki jest poziom bezrobocia w Polsce?

W Polsce z roku na rok bezrobocie maleje. Według Głównego Urzędu Statystycznego, we wrześniu bezrobocie rejestrowane wynosiło 5,1%. W porównaniu do stycznia odnotowano spadek o 1%. Nieco inne dane przedstawia Europejski Urząd Statystyczny. Według niego, bezrobocie w Polsce w sierpniu wynosiło 3,3%.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *